Kış Hastalıkları İçin Alternatif Çözüm: Bitki Çayları

Kış aylarında en büyük derdimiz soğuk algınlığı ve gribe karşı mücadele etmektir. Soğuk havalarda ısınmak ya da hastalıklardan korunmak için pek çok yönteme başvururuz ve en çok tavsiye edilen yöntemlerin başında bitki çayları gelir. Soğuk algınlığına yakalandığımızı hissettiğimiz anda hemen aktarların yolunu tutup çeşit çeşit bitki çayı ile deva bulmaya çalışırız. Peki kışın hastalıklardan korunmak için hangi bitki çaylarını tüketmeliyiz? Alternatif tıbbın faydalarından ne şekilde yararlanmamız gerektiğini gelin birlikte inceleyelim.

bitki-cayi

Bitkisel çaylara ulaşmak için birçok yol vardır. Bunlardan en pratik olanı çeşitli markaların satışa sunduğu ve çoğunlukla karışık çay yapraklarından oluşan hazır poşet çaylardır. Lipton ve Doğuş gibi büyük çay üreticileri en çok tercih edilen markaların başında geliyor. Bir diğer yöntem ise aktarlardan ham halde temin ettiğiniz şifalı bitkiler ile istediğiniz karışımı yapabileceğiniz geleneksel yöntemdir. Bu şekilde elde edeceğiniz bitki çayları biraz zahmet gerektirebilir ancak hastalığı vücudunuzdan atmanıza yardımcı olacaktır.

bitki-caylari

Grip Denince Akla İlk Gelen Çay: Nane-Limon Çayı

Soğuk algınlığı ve gribe karşı alternatif tıp ile çözüm bulmaya çalışanların ilk başvurduğu yöntem şüphesiz nane ve limondur. A ve C vitamini ile manganez yönünden zengin olan nane bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Nane-limon, nezle ve gribin neden olduğu hapşırık, kuru öksürük ve burun kaşıntısı gibi durumları hafifletir.

nane-limon-cayi

Bir tutam taze naneyi bir tepsiye yayıp 1 gün bekleterek kurutulmuş nane elde edebilir ya da hazır halde aktarlardan veya marketlerden satın alabilirsiniz. Kurutulmuş 2-3 çay kaşığı naneyi daha önceden kaynatılmış sıcak suya ilave edip 10-20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Nane yapraklarını süzüp, biraz limon ekleyerek keyifle içebilirsiniz. Dilerseniz bir miktar bal ile tadını yumuşatabilir, besin değerini de zenginleştirebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı İçin Etkili Çözüm: Ihlamur Çayı

Ihlamur, soğuk algınlığı ve gribin bitkisel çözümü için en çok tercih edilen bitki çaylarından biridir. Ihlamur çayı ülkemizde olduğu gibi farklı kültürlerde de geleneksel olarak grip nedeniyle yükselen ateşi düşürmek için kullanılmaktadır. Buharı burun tıkanıklığını açmaya yararken, sıcak ıhlamur çayı boğaz ağrısını ve öksürüğü alır. Ihlamur, C vitamini kaynağı olan limon suyu ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

ihlamur-cayi

Ihlamur çayı hazırlarken her bardak için bir çay kaşığı kurutulmuş ıhlamuru, önceden kaynatılmış suya ekleyip ağzını kapatın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Suyu ıhlamurla birlikte kaynatmayın. Yemeklerden sonra günde 3 kere ıhlamur çayı içebilir, dilerseniz birkaç damla limonla da servis edebilirsiniz.

Öksürük Nefesinizi Bile Kesiyorsa: Zencefil Çayı

Nezle ve gribin en sıkıntılı evresi öksürük krizleriyle boğuştuğunuz zamanlardır. Zencefil, boğaz ağrısı çektiğiniz ve öksürük nedeniyle nefes almakta bile zorlandığınız durumların tedavisi için etkili bir bitki türüdür.

bal-zencefil-limon

2-3 santimlik bir zencefili rendeledikten sonra bir bardak sıcak suya atıp 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Bal ve limon ilave ederek hem besin değerini zenginleştirip, hem de tadını yumuşatabilirsiniz.

Boğaz İltihaplarını Azaltmak İçin: Adaçayı

Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisi için etkili bir diğer çay olan adaçayı, anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri ile boğazınızdaki iltihaplanmanın azalmasını sağlar. 2 çay kaşığı adaçayına 1 bardak kaynar su ekleyin ve 5 dk kadar demlenmesini bekleyin. Birkaç damla limon ya da bir miktar bal ekleyip tadını yumuşatabilirsiniz. Adaçayının tüketilmesi için tavsiye edilen miktar günlük 1-2 fincan kadardır.

adacayi

Bikti Çayı Tüketirken Aşırıya Kaçmayın!

Soğuk algınlığı ya da grip belirtilerini hafifletmek ve vücut direncini arttırmak için daha pek çok bitki çeşidi sıralanabilir. Bunlar arasında anason, papatya, okaliptüs, meyan kökü, kuşburnu, ekinezya ve keçiboynuzu en çok bilinen bitkilerden bazılarıdır.

Her ne kadar vücudu güçlendiren çeşitli vitamin, mineral ve anti-oksidan maddeler içerse de, bitki çaylarının gereğinden fazla ve karışık tüketilmesi kimi zaman zararlı sonuçlara sebep olabilir. Özellikle ilaç tedavisi gören kişilerin kullandığı ilaçların bikti çaylarıyla etkileşimi hakkında bilgi sahibi olması ve ona göre tüketmesi gerekir.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Zafer Akıncı dedi ki:

    Özellikle bu zamanlarda, kış ve bahar döneminde soğuk algınlığı baş gösteriyor. Bitki çay tüketiminde bilinmeyen, isimsiz, markasız olanlardan uzak durmak gerek. TV haberlerinde bile zehirlenenleri, hastanelere kaldırılanları görüyoruz 🙂 Benim favorim ıhlamur 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir