Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş yerinde, evde, ders çalışırken, araba kullanırken, kısacası hayatınızın her anında kulaklıklardan faydalanabilirsiniz. Yalnızca müzik dinlerken değil, aynı zamanda araç kullanırken, telefonla konuşurken de bu ürünler işinizi kolaylaştıracaktır. 

Bu anlamda, kulaklık alırken dikkat etmeniz gereken bazı etkenler vardır. Öncelikle, kulaklığı hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Böylece, yalnızca amacınıza uygun modelleri inceleyebilirsiniz. Sonrasında almak istediğiniz ürünün, hangi özelliklere sahip olmasını istediğiniz belirleyebilirsiniz. 

Kulaklığı oyun oynarken kullanmak için alıyorsanız, oyundan aldığınız keyfi arttırmak için ürünün birtakım özelliklere sahip olmasını isteyebilirsiniz. 3D surround ses efekti özelliğine sahip bir kulaklık sayesinde, oyun deneyiminizi arttırabilirsiniz. 

Aynı zamanda, zevkinize göre kablolu veya kablosuz bir model tercih edebilirsiniz. Kablolu bir model tercih ederseniz, kablosunun yeterince uzun olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede daha konforlu bir kullanım imkanına sahip olabilirsiniz. 

Kulaklık jaklarında ise, diğer metallerden daha iyi iletim sağladıkları için, altın kaplamalı olanlarını tercih etmelisiniz. Altın kaplamalı olan jak uçları, daha kaliteli ses aktarımı sunar ve diğerlerine göre daha uzun ömürlüdür.

Son zamanlarda oyun üreticileri, görüntü kadar ses kalitesinde de size yeni deneyimler yaşatmayı amaçlıyor. Bu nedenle, tercihinizi dB oranı yüksek olan bir üründen yana yapmalısınız. Böylece, oyundaki sesleri ve konuşmaları daha net anlayabilirsiniz.

Kulaklık alırken, dış görünüşünde de dikkat etmeniz gereken birtakım özellikler vardır. Kulaklığınızın kafanızın üstüne ve kulağınıza temas eden bölümlerin terletmeyen, yumuşak ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Kafa bandının sizi rahatsız etmeyecek ve başınızı ağrıtmayacak bir biçimde olması, uzun süreli kullanımlarda size ekstra konfor sağlayabilir. 

Tüm bu etmenlere ek olarak, hangi amaç için alırsanız alın, kulaklıkların kaliteli olması uzun ömürlü kullanımlarınız için oldukça önemlidir. Kalitesiz ve iyi malzemelerden üretilmemiş olan ürünler kısa sürede bozulabilir veya istediğiniz etkiyi vermeyebilir. Bu nedenle, güvendiğiniz markaları tercih etmenizde önemli ölçüde fayda vardır.  

Kullanım Şekline Göre Kulaklık Çeşitleri Nelerdir?

Herkesin farklı bir kulaklık tercihi vardır. Evde, iş yerlerinde araba kullanırken, oyun oynarken kablolu veya kablosuz farklı özelliklere sahip ürünler tercih edebilirsiniz. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip bu ürünler, farklı kullanımlarınız için birden fazla alternatif sunabilir. 

Kulak İçi Kulaklık

Kulağınızın içine tam olarak oturan modellere, kulak içi kulaklık denir. Sporcu kulaklıklarının büyük bir bölümü bu kategorinin içine girer. Çoğu modelde, farklı kulak boylarına uyum sağlayabilmesi için, köpük veya kauçuk uçlar içerebilir. Böylece hareket halindeyken veya egzersiz yaparken size çok daha güvenli bir kullanım sunarlar.

Profesyonel sınıfta yer alan türleri kulak kanallarına kusursuz bir şekilde yerleştirilebilir. Kulak içi monitörler gürültü yalıtımı konusunda mükemmeldir. Üst düzey modeller büyük kulaklık modellerine rakip ses kalitesi sunabilir. 

Bazı modellerinde ise, kulaklıklar boynunuza yerleşen bir bantla birbirine bağlanır. Birçok insan için standart ürünlere nazaran bu tarz daha rahat ve kullanışlıdır. İş hayatında veya daha uzun süreli kullanımlarınız için, mükemmel bir tercihtir.

Bu modeller, diğer kulaklık modellerine göre daha ucuz fiyatlıdır. Genel olarak telefonların veya taşınabilir müzik cihazlarının yanında gelirler. Bu nedenle, oldukça sık tercih edilirler. Yani, neredeyse herkes de en az bir tane bu modellerden vardır.

kulak içi

Kulak Üstü Kulaklık

Tam boyutlu olarak da bilinen kulak üstü kulaklık, birçok kullanıcı için oldukça avantajlı bir üründür. Bu modelde, kulakları tamamen kapatan ve ses geçirme seviyesini minimuma düşüren özel yastıklar bulunur. 

Genel olarak, ses kalitesini en iyi sunan modeller olarak görülebilir. Pasif gürültü azaltma özelliği sayesinde, dışarıdan gelen seslerden rahatsız olmadan müzik dinleyebilir, oyun oynayabilir ya da film izleyebilirsiniz.

Kablosuz Kulaklık

Kablosuz kulaklıklar, farklı birçok stile sahip olabilir. Spor ve dış mekan kullanımınız için mükemmeldir, çünkü cihazınıza bağlanması için bir kablo kullanmanıza gerek kalmaz. Bu sayede, çok daha rahat ve serbest hareket edebilir ve kablonun birbirine karışması gibi bir problemle uğraşmazsınız. 

Çoğu kablosuz kulaklık, sesi dijital olarak kodlayarak sesi kısa mesafelerde iletebilen Bluetooth’u kullanır. Bu nedenle, bir diğer ismi de Bluetooth kulaklık olarak bilinir. Bluetooth teknolojisi kullanılan kulaklık, hızlı bir şekilde cihazınızla senkronize olabilir. Bu nedenle, kullanımı oldukça kolay ve pratik bir üründür. 

Kablolu Kulaklık

MP3 çalar, telefon, bilgisayar, tablet gibi birçok cihazınıza kablo yoluyla bağlanarak kullanılan ürünlere, kablolu kulaklık denir. Herhangi bir batarya gerektirmeden, mükemmel ses kalitesi sunabilen bu ürünler oldukça avantajlıdır. 

Mikrofonlu Kulaklık

Oyuncuların büyük bir kısmı, mikrofonlu kulaklık tercih eder. Bunun nedeni, takım oyunlarında iletişimin önemli olmasından kaynaklanır. Ek olarak, uzun süreli telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorsanız kulaklık tercihini bu doğrultuda yaparak, konforlu bir görüşme imkanına sahip olabilirsiniz. 

Gürültü Önleyici Kulaklık

Aktif gürültü önleyici kulaklık, etrafınızda bulunan gürültüyü ölçerek, bu gürültüyü ortadan kaldırmak için ters bir ses dalgası gönderen bir kulaklık çeşididir. Bu sayede, yalnızca dinlemek istediğiniz müzik ve diğer sesleri duyarsınız. Üstün bir deneyim sunan bu ürünler, gürültü önleme seviyesini yaptığınız her şeye uyarlayan bir teknoloji kullanır. Bu sayede, her ortamda üstün performans sergilerler.

kulaklık

Kulaklıkların Teknik Özellikleri Nelerdir?

Mükemmel ses deneyimi, kişisel zevkinizle eşleşen bir durumdur. Bu nedenle ideal kulaklık modelleri seçimi için, ürünlerin teknik özellikleri hakkında bilginiz olmalıdır. Modelleri karşılaştırma aşamasında, bilmeniz gereken kritik birkaç özellik vardır.

  • Pil Ömrü
  • Ses Kalitesi
  • Stereo ve Mono
  • Frekans Yanıtı

Pil Ömrü; kulaklıkların pil ömrü genelde, 8 saat ile 24 saat arasında değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, kulaklıklar karşılaştırılırken pil ömürlerine mutlaka dikkat edilmelidir.  Kablosuz olan modeller, ürünü depolamaya ve şarj etmeye yarayan bir kutu ile birlikte gelirler. Böyle durumlarda da, şarj kutusunun ömrüne dikkat etmelisiniz.

Ses Kalitesi; yüksek çözünürlüklü ses kalitesi sunan kulaklıklar, standart ürünlerden çok daha iyi, dinamik aralık ve bant genişliğine sahip ses sinyalleri verebilir. Bu sayede, olağanüstü ses kalitesi ve saf müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Stereo ve Mono; stereo ses, iki ayrı kanaldan oluşan bir akımdır. Bunlar sol ve sağ kanaldır. Stereo özelliğine sahip kulaklık, dinlediğiniz her şeye bir boyut hissi vermek için, her kulakta farklı bir ses duymanızı sağlar. Mono ise, alternatif olarak tek bir ses kanalıdır. Bu nedenle, her iki kulaklıktan da aynı sesi duyarsınız. 

Frekans Yanıtı; frekans yanıtı, Hertz (Hz) cinsinden ifade edilir ve bir çift kulaklığın üretebileceği frekans aralığını temsil eder. İnsanların işitme aralığı, genel olarak 20Hz-20kHz olarak bilinir. Ancak, talep edilen frekans tepkisi genellikle bu aralığı aşacak şekildedir.

Aynı frekans tepki özelliğine sahip, iki telefon setinin aynı olma ihtimalinin olmadığını unutmamak gerekir. Her tasarımın kendine özgü ve birçok faktörden etkinen kendi imza sesi vardır. 

Kaliteli Bir Kulaklıkta Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Satın aldığınız kulaklık modelinin, kaliteli olması uzun ömürlü kullanımınız için oldukça önemlidir. Kulaklık içinde bulunan malzemeler, burada önemli ölçüde fark yaratır. Malzemesi kötü olan ürünler, kısa sürede bozulacak ve paranızın boşa gitmesine sebep olacaktır. 

İşinize en iyi şekilde fayda sağlayacak, kullanım amacınıza uygun bir model seçmek ileride pişman olmanızı önleyecektir. Aynı zamanda, kulaklığın şarj ömrüne de kullanım süresine göre uygun bir ürün seçmek oldukça önemlidir. 

Kulak içine silikonlar ile tamamen giren ürünleri bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilir. Bunun nedeni, üretimlerinde kalitesiz plastik veya silikon malzeme kullanılmasından kaynaklanır. Bu nedenle kulak içi kulaklık tercihi yaparken, kulak içine giren malzemenin kalitesine özen göstermelisiniz.  

Avansas’ın En İyi 5 Kulaklık Markası Önerisi

Avansas sayesinde, en iyi markaların en kaliteli ürünlerini bulabilirsiniz. Kulaklık tercihi yaparken de, Avansas size en iyi ürünleri sunar. Avansas’ın önerdiği markaların başın ise sektörün liderleri olan; Apple, Hp, Mirax, Sennheiser ve Boff gelir. Bu markaların, kaliteli bluetooth kulaklık, kablolu kulaklık, kulak içi kulaklık modellerden birini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. 

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster