Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Tuvalet temizliği nasıl yapılır sorusuna en doğru cevabı bulmak, ofis ve iş yerlerinde maksimum seviyede hijyen sağlanması açısından önemlidir. Tuvaletler, bakterilerin en yoğun olduğu alanlardır. Özellikle çok sayıda kişinin çalıştığı yerlerde, temizliğin titizlikle yapılması gerekir. Doğru tuvalet temizlik malzemeleri ile yapılan temizlik sonucu ortaya çıkan hijyen daha kalıcı olur.

Tuvalet temizliğinde en çok tercih edilen ürünlerin başında çamaşır suyu gelir. Çamaşır suları hem lekeleri yok ettiği hem de mikroplar üzerinde etkili olduğu için daha sık kullanılır. Bunun yanı sıra kireç sökücü, sprey ve krem formunda olan tuvalet ve banyo temizliği ürünleri farklı yüzeylerde kullanılır. 

Özellikle iş yerlerinde çok sayıda kişinin kullandığı alanlarda tuvalet temizliği yaparken, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmalıdır. Bu önlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Temizliğe başlamadan önce kişisel koruyucular giyilmelidir.
  • Ellerin kimyasallarla temasını önlemek için eldiven kullanılmalıdır. 
  • Eğer zemin yıkanacaksa, kayma ve düşme riskini önlemek için su geçirmeyen bir iş çizmesi tercih edilmelidir. 
  • Personellerin kayma ve düşme riskine karşı uyarılması için uyarıcı levhalar, dubalar kullanılmalıdır.
  • Tuvalet temizliği sırasında kullanılan kimyasallardan kaynaklı gazları solumamak için maske kullanılmalıdır.
  • Ortamın havasız kalmaması için camlar ve kapılar açık olmalıdır. 
  • Kullanılacak temizleyiciler birbiriyle kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Fayans Temizliği

Tuvalet temizliğine duvarlardan ve aynalardan başlamak gerekir. Fayanslar, su ile yıkandığı zaman zeminde aşırı bir ıslaklık oluşur. Fayansların üzeri kurulanmadığı takdirde ise leke kalıntıları ortaya çıkar. Bu nedenle, silerek temizlemek daha etkili bir yoldur. Tuvalet temizliği için uygun bir bezi hafifçe ıslatarak çamaşır suyu ya da fayanslara özel olarak üretilen ürünlerle silebilirsiniz. Sildikten sonra kalıntı oluşmaması için fayansları kurulamanız gerekir. 

Derz Temizliği

Tuvalet banyo temizliğinde en çok yaşanan sorunlardan biri, derzlerin sararması ve kötü bir görüntü oluşturmasıdır. Sararan derzler, bakteri oluşumuna müsait hale gelir. Bu nedenle, ayrı bir temizleme işlemi gerektirir. Derzler ince ve dar yapıda olduğu için temizleme esnasında diş fırçası kullanılabilir. 

Derz aralarının temizlenmesinde çamaşır suyu etkilidir. Bunun yerine küf önleyici ürünlerde kullanılabilir. Fakat tuz ruhu gibi ağır kimyasallar derzlerin zedelenmesine neden olur ve fayans aralarında boşluklar oluşturur. Bunun sonucunda, su sızıntısına bağlı olarak tüm fayanslar zarar görür. 

Derzler, doğal yöntemlerle de temizlenebilir. Eğer kimyasal maddelere karşı hassasiyetiniz varsa, derz araları için karbonat ve sirke tercih edebilirsiniz. Karbonat ve sirkenin içerisinde bulunan asidik maddeler, beyazlatıcı bir etki yapar. Sirke yerine limon da kullanılabilir. 

Sirke ve karbonat karışımı, tıkalı tuvalet lavabolarının açılmasında etkilidir. Yarım bardak karbonat ve yarım bardak sirkeyi lavabo giderine dökün. 15 dakika bekledikten sonra kaynar suyu lavaboya dökerek, giderlerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Yüzey temizliği için hazırlanan suyun içerisine sirke eklemek, bakterilerin ölmesini sağlar. 

Evlerde uygulanabilen bu yöntemler, iş yerlerinde pek mümkün değildir. Çok geniş alanlarda yapılan tuvalet temizliği için deterjan formunda olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. 

Klozet Nasıl Temizlenir? Klozet İçi Temizliği Nasıl Yapılır?

Klozet temizliği nasıl yapılır sorusunu duyunca akla ilk gelenlerin başında çamaşır suyu ile yapılan temizlik vardır. Klozet temizliğinde sıklıkla kullanılan çamaşır suları, klozetin içerisinde bulunan bakterileri ve mikropları yok eder. Klozet temizliği için kaliteli bir tuvalet fırçası tercih edilmelidir. Aksi takdirde çabuk yıpranan ve deforme olan fırçalar, etkin bir temizlik sağlamaz.

Temizliğe başlarken, öncelikle çamaşır suyu klozetin içerisine dökülür. Tuvalet fırçası ile çamaşır suyunun her noktaya ulaşması sağlanır. Kapak kapatılarak beş dakika beklendikten sonra birkaç kere sifon çekilir. Klozet içi temizliği kadar klozet kapağı temizliği de özen ister. Bu nedenle uygun klozet temizlik malzemeleri ile kapak da temizlenir. Klozetin içini temizlemek için kullanılan fırça, kapak temizliğinde kullanılmaz. Bunun yerine klozet temizliğine özel temizlik seti ürünleri kullanılmalıdır.

Klozet kapağını temizlemek için, ilk önce kapağın üzerine çamaşır suyu uygulanır. Bir fırça ya da bez yardımıyla ovulur. Su ile durulanarak işlem tamamlanır. Bu işlemin ardından, klozet bloğu gibi yardımcı ürünler kullanılmalıdır. 

Klozet temizliğinden sonra hijyenin korunması ve bir dahaki temizliğe kadar bakterilerin çoğalmaması için klozet koku giderici kullanılmalıdır. Bu ürünler, klozetin sifondan çıkan suyla temas eden bir noktasına takılır. Bu sayede, her sifon çekildiğinde koku gidericinin içeriğinde bulunan aktif bileşenler devreye girerek hijyen sağlar. Limon, çam ve çiçek gibi farklı koku alternatiflerine sahip olan bu ürünler ile kötü kokuların yok edilmesi sağlanır. 

blank

Tuvalet Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Tuvalet temizliğinin püf noktalarının başında, iki temizlik arasında çok zaman geçirmemek yer alır. Özellikle kalabalık yerlerde banyo ve klozet temizliği sık sık yapılmalıdır. Tuvaletlerin her gün temizlenmesi hijyen açısından son derece önemlidir. 

Lavabo ve klozet temizliği yaparken, kireç lekelerinin tam anlamıyla kaybolması daha temiz bir görüntü ortaya çıkarır. Bu nedenle özenli bir şekilde ovalama yapmak gerekir. Lavabolarda bulunan musluk bataryaları da özen ister. Bataryaların üzerinde bulunan lekeler, kirli bir görüntüye yol açar. Çamaşır suyu ve kireç sökücü ile etkin bir temizlik yapılmalıdır.

Eğer klozet temizliğinin yanı sıra duşakabin temizliği de yapılması gerekiyorsa, duşakabinin cam ya da plastik olmasına göre farklı şekilde yöntemler kullanılır. Duşakabinler, silikonlar yardımıyla zemine yerleştirilir. Bu nedenle, temizleme sırasında silikonların zarar görmemesi sağlanmalıdır.

Tuvalet Temizliği Sırasında Hangi Temizlik Malzemeleri Kullanılabilir?

Tuvalet temizliği sırasında farklı temizlik malzemeleri kullanılır. En çok kullanılan malzemelerin başında çamaşır suyu gelir. Bunun yanı sıra yüzey temizleyiciler, arap sabunu, genel temizlik ürünleri ve dezenfektanlar kullanılır. Bu ürünler birbirinden farklı koku alternatiflerine sahiptir. Bu sayede, tuvalet temizliğinden sonra ortamda hoş bir koku oluşturur. Her yüzeyin türüne uygun olarak, özel temizleyiciler kullanılabilir. Ahşap, çelik gibi farklı yüzeylere özel çözümler sunan ürünler de vardır.

Aynaların temizliğinde ise cam silecekleri iz bırakmadan kuruluk sağlar. Yıkanmaya uygun olmayan zeminlerde mop kullanılabilir. Toz alma ve kurulama için mikrofiber bezlerle kalıntı bırakmadan temizlik gerçekleştirilir.

Tuvalet ve klozet temizliği kadar kalıcı bir hijyen sağlanması da önemlidir. Bu nedenle, oluşacak çöp ve atıklar için uygun boyutlarda çöp torbaları ve çöp kovaları kullanılmalıdır. Tuvaletlerde kullanılan kovaların ağzının kapalı yapıda olması gerekir. Bunun yanı sıra elle temasın önlenmesi için ayak pedallı modeller daha uygundur. 

Tuvaletlerde çöplerin birikmesi sağlık açısından sakıncalıdır. Bu nedenle çöplerin günlük olarak toplanması ve kovaların içerisinde poşet kullanılması gerekir. Poşetsiz kullanılan çöp kovaları, belirli aralıklarla çamaşır suyuyla temizlenmelidir. 

mop

Tuvalet Banyo Temizliği ve Klozet Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Temizlik esnasında dikkat edilmesi gerekenlerin başında, kaliteli temizleyiciler kullanmak gelir. Kalitesiz temizleme ürünlerinin içerisinde çok sayıda zararlı bileşen vardır. Bu nedenle vücutta kalıcı hasarlara yol açabilir. Kova, mop, fırça gibi temizleme araçlarının dayanıklı ve sağlam olması, hemen kırılmaması ve bozulmaması gerekir.

Tuvalet temizliği esnasında eğer zemine doğrudan temas eden dolaplar varsa, su ile temizleme yerine silerek hijyen sağlanmalıdır. Çamaşır makinesi, kurutucu gibi elektronik aletlerin bulunduğu ortamlarda da mop gibi temizlik gereçleriyle zemin silinmelidir.

Çok kişinin temas ettiği kapı kolu gibi yüzeyler için yüzey dezenfektanı kullanılması gerekir. Günlük yapılan temizliklerde, bu yüzeyler etkili bir dezenfektan ile silinmelidir. 

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster