Sunum yazılım şirketi Shufflrr tarafından yapılan bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan kişilerin %25’i çok uzun süren bir sunumdan ayrıldığını, diğer %25’lik kısım ise sunumlara oldukça ilgisiz olduklarını ve sunum sırasında uykuya daldıklarını itiraf etti. Ayrıca her 12 kişiden 1’i iş sunumlarıyla o kadar ilgisizdi ki, sunum sırasında sosyal medya uygulamalarıyla zaman geçirebiliyorlar.

Araştırma sonuçlarından da anlayacağınız gibi etkisiz sunumlar zaman kaybından başka hiçbir işe yaramıyor. Fakat güçlü sunum becerileri, şirketinizin rekabette öne çıkmasına, yeni müşterilerle bağlantı kurmasına ve sektör liderleri üzerinde iyi bir izlenim bırakmanız yardımcı olabilir.

Sunum Nedir?

Bir konuyu, bir slayt gösterisi ile dinleyenlere konuşma biçiminde ileten; sözcük, resim ve etkileşimli ögelerin birbirini tamamladığı bir iletişim yöntemidir.

Bir iş sunumu ise, önemli bilgileri iş arkadaşları, yöneticiler ve yatırımcılar gibi bir grup profesyonele iletmek için topluluk önünde konuşma ve görsel materyalleri kullanmayı içerir. Etkili bir iş sunumu, ders vermenin ötesine geçer ve bir hikayeye benzer öğeler içerir.

İş sunumları, örneğin bir ürün veya hizmet satarken sonucu etkilemek veya çalışanları motive ederken önemli fikirleri iletmek için kullanılır. Ayrıca, uzmanlık alanınızı göstermenin ve şirket kültürünüzde önemli olan konuları pekiştirmenin bir yolu olabilir.

Sunum Nasıl Hazırlanır?

Sunum Nasıl Hazırlanır?

Bir sunum hazırlarken, sunum hazırlama tekniklerine aşina olmak kendinize daha fazla güvenmenize ve başarılı bir sunum hazırlamanıza yardımcı olabilir. 

Aşağıdaki etkili sunum hazırlama aşamalarını gözden geçirerek tüm teknikleri sunumunuza uygulayabilirsiniz.

1. Kitlenizi önceden tanıyın

Profesyonel sunum hazırlamanın ilk adımı, hedef pazara aşina olmaktır. Hedef kitlenizi anlarsanız, daha iyi iş sunumları oluşturabilir ve hangi ihtiyaçların karşılanması gerektiğini daha iyi değerlendirebilirsiniz. Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok bilgi toplarsanız, mesajınızı ileten etkili bir sunum oluşturmak o kadar kolay olacaktır.

3. Güçlü bir açılış yapın

İzleyicileri sizi neden dinlemeli? Dikkatlerini çekmenin en iyi yolu, bir cevap bekleseniz de beklemeseniz de bir soruyla başlamaktır.

4. Terimleri erkenden tanımlayın

İzleyiciler için yeni olabilecek terimler kullanıyorsanız, bunları sunumunuzun başlarında tanıtın. Seyirci bir kez yabancı terminolojide kaybolduğunda, tekrar sunuma odaklanmalarını sağlamak son derece zordur.

5. Etkileyici bir bitiriş yapın ile

Araştırmanızın önemini özetleyen bir veya iki cümle bulun. Yaptıklarınızın sonucunda dünya nasıl daha iyi durumda olacak insanlara bunu gösterin.

6. Slaytlardan yararlanın

Öncelikle slaytlar olmadan hangi noktaları anlatamayacağınızı belirleyin ve bu noktalar için slayt hazırlayın. 

7. Sununuzun görsel görünümünü güçlendirin

Basit grafikler, yazı tipleri ve renkler kullanarak, her slayttaki metin miktarını sınırlayarak ve gereksiz ses efektlerini veya müziği kaldırarak sunumunuzun görsel görünümünü daha çekici hale getirin.

8. Kendiniz için etkili notlar oluşturun

Sunum yaparken okuyabileceğiniz notlarınız olsun. Slaytlara tüm konuşmanızı yazmayın; söylemek istediğiniz bazı şeyler için kısa hatırlatmalar yazın. Fakat bu notların uzaktan okuyabileceğiniz kadar büyük olduğundan emin olun.

9. Pratik yapın

Sunumunuzu ne kadar çok uygularsanız, dinleyicilerin önünde o kadar rahat olursunuz. Bu yüzden izleyicinin karşısına çıkmadan bir iki arkadaşınızın önünde pratik yapın ve geri bildirim isteyin. 

İlgili İçerik: Etkili Sunum Teknikleri Nelerdir? Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

Etkili Sunumlar Hazırlayabileceğiniz 5 Sunum Hazırlama Programı

Bir sunum oluşturduğunuzda, sizi dinleyenlerin ilgisini çekmek, yeni bir şeyler öğrenmesini sağlamak, heyecanlanmasını vb. istersiniz. Ancak dijitalleşmenin doruk noktasına ulaştığımız bu çağda, sadece PowerPoint sunum hazırlamanın artık etkili olmayacağını bilmeniz gerekir. Neyse ki, PowerPoint’in ötesinde online sunumlar hazırlayabileceğiniz birçok araç vardır.

Aşağıda online sunum hazırlamak için kullanabileceğiniz en popüler araçların bir listesini bulabilirsiniz:

1. Prezi

Prezi

Prezi, grafik arayüzü ve sunumlara doğrusal olmayan yaklaşımıyla bilinen popüler bir ücretsiz çevrimiçi sunum aracıdır. Yakınlaştırma aracı oldukça etkileyici olan Prezi, ilgi çekici canlı sunumlar yapmak için en iyi araçlardan biridir. 

Prezi Present, animasyonlu içerik tasarlamanıza ve video üzerinden sunum yapmanıza olanak tanır. Prezi Design ile her türlü grafiği oluşturabilir, nesneleri canlandırabilir, görüntüleri filtreleyebilir ve genel olarak sunumunuzu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Prezi sunumunuzu boş bir slayt üzerinden kendiniz oluşturabilir veya önceden tasarlanmış şablonları kullanabilirsiniz. Hazır PowerPoint slaytlarınız varsa, bunları da içe aktarabilirsiniz. Sunumunuzu düzenlemeyi bitirdiğinizde, video formatına dönüştürebilirsiniz. 

Prezi, yaratıcı bir yaklaşıma sahip işletmeler için en iyi interaktif sunum yazılımıdır. Prezi, sunumu kimlerin görüntülediğini ve onları en çok nelerin ilgilendirdiğini izlemenize olanak tanıdığı için pazarlama ve satış ekipleri için de kullanışlı olabilir.

2. Canva

Canva

Canva sadece bir sunum yazılımı değildir, aynı zamanda tüm görsel ihtiyaçlar için eksiksiz bir düzenleme programıdır. Canva’da sunum hazırlama, Canva’nın sunduğu olanaklardan yalnızca biridir. Canva, blogger’lar ve ev tabanlı işletmeler arasında favori bir araçtır.

3. Visme

Visme

Visme, verileri görselleştirmenize, web siteleri ve sosyal medya için bilgi grafikleri, raporlar, çizelgeler ve afişler tasarlamanıza yardımcı olan bulut tabanlı etkileşimli bir sunum aracıdır.

Sunumlar, bilgi grafikleri, afiş ve özel projeler için çok sayıda önceden hazırlanmış özelleştirilebilir şablonu vardır. Sunumunuz için bu şablonlar arasından beğendiğinizi seçebilir ve sunumunuza; anketler, testler, videolar ve daha fazlasını yerleştirerek etkileşim sağlayabilirsiniz. Hazır sunum bir bağlantı aracılığıyla paylaşılabilir, bir web sitesine gömülebilir veya bir resim veya PDF belgesi olarak indirilebilir.

Visme; eğitimciler, sunum yapan kişiler ve iletişimciler, özellikle ekip çalışmasını tercih edenler için en iyi araçlardan biridir. Çünkü Visme proje verilerini klasörler halinde düzenlemenize ve rol tabanlı izinler vermenize olanak tanır.

4. Genially

Genially

Genially, web sitenize yerleştirilebilen veya istediğiniz şekilde sunulabilen son derece etkileşimli ve animasyonlu sunumlar yapmanıza olanak tanıyan çevrimiçi bir platformdur. Tüm şablonları tamamen özelleştirebilir olan Genially’de nesneleri canlandırabilir ve sunumunza etkileşimler ekleyebilirsiniz. 

Platformda şablonlardaki animasyon otomatik olarak sağlanır, ancak değiştirmek isterseniz bunu özgürce yapabilirsiniz. Sunumunuzu tamamladığınızda Genially ile sunabilir veya HTML, PDF ve JPEG formatlarında indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Genially, içeriklerini dinamik ve etkileşimli bir şekilde sunarak izleyicileriyle etkileşim kurmak isteyen farklı profesyonel alanlardan insanlar için en iyi etkileşimli sunum aracıdır.

5. FlowVella

FlowVella

FlowVella, Apple cihazlarınızda etkileşimli sunumlar tasarlamak için kullanabileceğiniz bir araçtır. Bu yazılım; bir video, resim, metin ve daha fazlasını tek bir slaytta bir arada bulundurmanızı sağlar. FlowVella, kullanıcıyı geleneksel doğrusal slaytları bırakmaya teşvik eder ve ilgi çekici bir etkileşimli kullanıcı deneyimi oluşturmaya yardımcı olur. Nesnelere dokunma, kaydırma ve yakınlaştırma gibi akıllı hareketleri destekler.

FlowVella uygulaması ile sunumunuzu sıfırdan oluşturmaya başlayabilir veya hazır şablonlardan birini seçebilirsiniz. Sürükle ve bırak arayüzü ile farklı formatlardaki dosyaları kolayca eklemenize olanak sağlayan aracı, projeniz hazır olduğunda, cihazınıza kaydedebilirsiniz. Sunumu paylaşmanız gerektiğinde buluta yükleyerek URL’sini hedef kitlenize gönderebilirsiniz.

Bu 5 popüler sunum hazırlama aracının dışında aşağıdaki listedeki sunum hazırlama programlarını da kullanabilirsiniz:

 • Google Slides
 • Keynote
 • Microsoft PowerPoint
 • Ludus
 • Slides
 • Slidebean
 • Zoho Show
 • Beautiful.ai
 • Haiku Deck
 • Microsoft Sway

İlgili İçerik: Kolayca Rapor Hazırlayabileceğiniz 8 Araç

Sunum Örnekleri

İyi hazırlanmış bir sunum; bir kitleyle bağlantı kurmanın, algıları değiştirmenin ve ürün ve hizmet satmanın en iyi yollarından biridir. Bu yüzden öne çıkan bir sunum hazırlamanız gerekir. Fakat sunum hazırlamadan önce ilham almak için daha önce bazı markalar tarafından oluşturulmuş sunum örneklerini inceleyebilirsiniz:

1. PowerPoint sunum örnekleri

1987’den beri en çok kullanılan sunum aracı olan PowerPoint, artık sıkıcı sunumlarla eş anlamlıdır. Ama bu şekilde olmak zorunda olmayacağını gösteren çok güzel örneklere sahiptir.

2. Google Slide sunum örnekleri

Google Slaytlar, şu anda en iyi slayt yapma programlarından biridir. Kullanımı kolaydır ve Adobe, Lucidchart ve daha fazlasıyla entegre olan yerleşik tasarım araçlarına sahiptir.

3. Prezi sunum örnekleri

Prezi, statik slaytlara karşı harika bir alternatif. Slayt ve bir video sunumu arasında bir yerde kalarak, daha ilgi çekici bir izleyici deneyimi oluşturmak için diğer içerikleri içe aktarmanıza ve hareket eklemenize olanak tanır.

Sunum Hazırlama İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Telefondan sunum hazırlayabilir miyim?

Evet hazırlayabilirsiniz. Örneğin, Google Slides uygulamasıyla, bir Android veya iOS cihazdan sunularınızı oluşturabilir, düzenleyebilir ve sunabilirsiniz. 

2. Sunum kapağı hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?

Bir sunum kapağı, sunumunuzu dinleyeceklerin göreceği ilk şeydir. Yani temel olarak, izleyicilerinizi sunum ve amaçları hakkında bilgilendiren ilk slayttır. Bu yüzden büyüleyici bir başlığa, ilgi çekici görüntülere ve şirketle ilgili ayrıntılara sahip olmalıdır. 

Ayrıca aşağıdaki özelliklerin hepsini içermelidir:

 • Sunumunuzu dinleyenlerin dikkatini çekmek ve kalıcı bir etki bırakmak için kalın yazı tipleri kullanın.
 • ​​Başlığınızı kısa tutun ve başlığa eklemek istediğiniz bir şey daha varsa onu alt başlık olarak ekleyin. 
 • İzleyicinizin dikkatini çekmek için kapak sayfanıza biraz duygu ekleyin. 
 • Çok fazla bilgi ve resim izleyenlerin kafasını karıştırabileceğinden kapağınıza minimalist bir arka plan ekleyin. 
 • Son olarak, markanız veya işletmeniz hakkında bilgi eklemeyi unutmayın. 

3. İngilizce sunum hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?

 • İngilizce sunum hazırlarken, sizin için söylemesi kolay olan kelimeler seçin. Aksanınızla anlaşılması daha zor olan kelimelerden kaçının. Jargon, argo ve kısaltma kullanmayın.
 • Yavaş konuşun ve kelimelerinizi telaffuz ederken dikkatli olun. Çoğu zaman, kendimize daha az güvendiğimizde, bir konuşmada acele etmeye veya bir cümlenin veya kelimenin sonunu yutmaya çalışırız. Bu, zor bir aksanın anlaşılmasını neredeyse imkansız hale getirir. Bu yüzden yavaşlayın ve kelimeleri elinizden geldiğince telaffuz edin.
 • Sunumunuzun pratiğini yapmanıza yardımcı olacak anadili İngilizce olan bir eğitmen bulun. İyi eğitmenler daha kolay anlaşılabilmeniz için aksanınızı yumuşatmanıza yardımcı olur. 
 • Sunum sırasında dik durun ve güvenle konuşun. İnsanların sizi anlamadıklarını düşünürseniz, endişelenmeyin. Onlara sadece “Bu açık mıydı yoksa tekrar edeyim mi?” diye sorun. İzleyiciler bu tür bir ilgiyi takdir ederler. Bu yüzden yoldan çıkmayın, sadece son birkaç cümlenizi daha yavaş bir hızda tekrarlayın, ardından biraz farklı kelimeler kullanarak tekrar edin.

4. PowerPointi pdf yapmak mümkün mü?

Evet mümkündür. Sunumunuzu Dosya > Farklı Kaydet’te tıklayarak PDF olarak kaydedebilirsiniz. Dosya > Dışa Aktar’a giderek sunumunuzu bir PDF dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz.

5. Etkileşimli sunum nedir?

Etkileşimli bir sunum, etkileşimde bulunabileceğiniz bazı içerik nesnelerine sahip olan bir sunumdur. Bu tür sunumlar özellikle, izleyicinin dikkatini çekmeye ve katılımı artırmaya yardımcı olur.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster