Toplam 12 sonuç

Sıvı ve Sprey Yapıştırıcılar

Uzun bir geçmişe sahip olan yapıştırıcılar, ilk olarak doğal yollarla yapıştırıcı madde üreten hayvan salgılarından elde ediliyordu. Arıların evlerini yapmak için bir çeşit yapıştırıcı ürettikleri, gemilere yapışan istiridyelerin de gene aynı şekilde yapıştırıcı özellikli salgılara sahip oldukları bilinmekteydi. Ayrıca kertenkelelerin yer çekimine meydan okuyan ve ardında kalıntı bırakmayan salgıları, insanoğlunun kafasında yepyeni bir pencere açarak güçlü bir süper yapıştırıcının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

İlk yapıştırıcılarını hayvanlardan elde eden insanoğlu, teknoloji ilerledikçe doğal yapıştırıcılar yerine sentetik yapıştırıcıları tercih etmeye başlamıştır. Daha az maliyet ve iş gücü ile elde edilen sentetik yapıştırıcılar ilk önce sanayi kuruluşlarında, daha sonra da ev ve iş yerlerinde kullanılmaya başlanmıştır. İlk kez 1942 yılında icat edilen yapıştırıcı, Dr. Harry Coover ve Fred Joyner tarafından yapılmıştır ve ülkemizde Japon yapıştırıcısı olarak piyasaya sürülmüştür.

Günümüzde 300’den fazla yapıştırıcı çeşidi vardır. Bunların en fazla kullanılanı ve artık bir marka iken bir ürün adı olmayı başarmış olan uhu yapıştırıcı modelleridir. Uhu yapıştırıcılardan başka sıvı yapıştırıcı ve sprey yapıştırıcı gibi ürünlerin de sık sık tercih edildiği görülmektedir. Sprey ve sıvı yapıştırıcılar da en az uhular kadar etkili sonuç veren ürünlerdir. Yapıştırmak istediğiniz maddeyi uygulama anından sonra saniyeler içinde dilediğiniz yüzeye yapıştırarak güçlü bir etki bırakmakta son derece başarılılardır.

Yapıştırıcıların çalışma prensibi, yapıştırıcının madde yüzeylerindeki boşluklara girerek bu alanları doldurabilmesinden kaynaklanmaktadır. Daha sonra yapıştırılacak maddeye iyice nüfuz ederek daha sağlam bir sonuç elde ederek yapışma işlemini tamamladığını gözlemleyebiliriz. Gene de her yapıştırıcının her yüzeye uygun olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle metal, ahşap, plastik, deri, kumaş, mukavva ve kağıt gibi farklı formdaki maddeleri yapıştırırken yapılarına uygun olan yapıştırıcıyı seçmekte fayda vardır.

Sıvı ve sprey yapıştırıcılar, okul ve ofis gibi mekanlarda sıkça ihtiyaç duyulan ürünlerin başında gelir. Bu nedenle evinizde ya da iş yerinizde günlük kullanıma uygun yapıştırıcılardan bulundurmanızda fayda var. En kaliteli yapıştırıcılara sahip olabileceğiniz Avansas.com’a gelin, siz de online alışverişte güvenilir hizmetin farkını yaşayın.