Trafik Malzemeleri

Toplam 2 sonuç
Stokta Yok

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

Trafik Malzemeleri

Özellikle büyük şehirlerde yaşanan yoğunluklar, araç kullanımını da beraberinde getirmiştir. Bu durumun gelişmesi ile birlikte trafik malzemeleri, hayatî önem taşıyan niteliklere sahiptir. Karayolları Trafik Kanunu’na göre araçlarda bulunması zorunlu tutulan bu ürünler, trafik içerisinde oluşabilecek riskli durumları en aza indirir. Yol mesafesi fark etmeksizin, gidilecek her alanda trafik malzemelerine ihtiyaç duyulabilir. Araç bagajında bu malzemelerin yer aldığı bir çanta bulundurulmalı, ürün eksikliği mevcut ise en kısa sürede tamamlanmalıdır.

Trafik güvenliğinin sürdürülmesi için sürücü ve yayanın kurallara uyması, aynı zamanda trafik malzemelerinin mevcut olması gerekir. Trafik, en dikkatli olunması gereken ortamlardan bir tanesidir. Saniyelik dikkat kayıpları, birçok riskli sonuca sebep olabilir. Trafik malzemeleri, hem sürücü hem de yayanın can güvenliğini sağlayan hayatî ürünleri barındırır. Doğru yerde ve zamanda kullanılan malzemeler, kaza oranlarını en aza indirerek trafiğin güvenli akışını garanti altına almaya yardımcı olur.

Araçlarda Bulundurulması Gereken En Önemli Trafik Malzemeleri Nelerdir?

İnsanların hem can hem de mal güvenliğini sağlayan trafik malzemeleri, her araçta bulunması zorunlu tutulan ürünleri içerir. Uyarıcı ve koruyucu nitelikler başta olmak üzere birçok fayda sağlar. Güvenlik dışında trafik düzenine de katkı sağlayarak yoğunluğun önüne geçer. Araçlarda yer alması gereken trafik malzemeleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

Reflektör

Reflektör, kanunlar gereği her araçta yer alması gereken trafik malzmelerinden bir tanesidir. Birbirinden farklı tasarıma ve renge sahip reflektörler, ışığın yetersiz olduğu alanlarda aydınlatma sağlar.

Reflektörler, arıza ya da acil bir durumda sağa çeken araçların dikkat çekmesini sağlar. Böylece oluşabilecek kaza riskleri en aza indirilerek güvenli bir ortam oluşturulur. Aynı zamanda sağa çeken araçta yardıma ihtiyaç duyan kişiler mevcutsa, gerekli yardımların yapılmasını sağlar.

Reflektörler, yaklaşık 150 metre uzaktan görülebilecek şekilde konumlandırılmalıdır. Aracın ön ve arka yüzeyine takılan bü ürün, her iki taraftan gelen araçların dikkatini çekerek güvenli bir ortam oluşturulur.

El Feneri

En önemli trafik malzemeleri arasında yer alan el feneri, ışığın yetersiz olduğu anlarda en iyi performansı gösterir. Özellikle gece yolculuğu sırasında yaşanan ani arızalar için kullanılır.

Kaputun içerisindeki parçaların net bir şekilde görünmesini sağlayan el feneri ile arıza sebebini çözebilirsiniz. Aynı şekilde bagaj ya da araç içerisinde kaybolan eşyaları sağa çekerek fener yardımı ile bulabilirsiniz. Uzun süreli kullanım avantajı sunan el fenerini, trafik malzemelerinin bulunduğu alanda taşıyabilirsiniz.

İlk Yardım Çantası

Araç trafiğinin olduğu her alanda can güvenliğinin korunması birincil şarttır. Trafik malzemeleri arasında en önemli yere sahip olan ilk yardım çantası, hem sürücü hem de yayayı korur. Aynı zamanda zarar gören diğer canlıların ilk müdahalesinde de kullanılır.

Kaza gibi acil durumlarda, en yakın kuruluşa gitmek zaman alabilir. Bu süre zarfında ilk yardım çantaları, çoğu zaman hayat kurtarır. Hastanelik durumların olmadığı küçük çaplı kazalarda, sıyrık, kesik ve yanıkların tedavisi için de tercih edilir.

İlk yardım çantaları genellikle aracın bagaj kısmında yer alır. Ani bir müdahalede en büyük desteği sunan ilk yardım çantaları içerisinde yer alması gereken eşyalar şunlardır;

 • Yanık örtüsü
 • Yara bandı
 • Makas
 • Sargı bezi
 • Antibakteriyel solüsyon
 • Eldiven
 • Üçgen bandaj
 • Çengelli iğne
 • Flaster
 • Lastik atel
 • Lastik bantaj

Genel olarak ilk yardım çantasında bulunması gereken eşyalar, farklı ürünler ile zenginleştirilebilir. Bunlar solunum maskesi, hava yolu hortumu, ıslak mendil, peçete, yedek pil, düdük, aspirin, not defteri ve kan grubu kartını içerebilir.

Yangın Söndürücü Tüp

Araçlarda çeşitli sebeplerden dolayı yangın çıkabilir. Yangın söndürücü tüp, bu tür durumlarda oluşan kayıpları en aza indirerek güvenliği sağlar. Yangın, araca zarar vermesinin yanı sıra araç içerisinde bulunan kişilerin can güvenliğini tehlikeye atar. Araçta yangın söndürücü tüp bulundurmak, hayatî risklerin önüne geçerek müdahalenin kolaylaşmasını sağlar.

Yangın tüpü, araç içerisinde mümkün olduğu kadar dik konumda muhafaza edilmelidir. Aksi hâlde gaz boşalması gibi durumlar oluşabilir. Acil durumlar dışında yangın söndürücü tüpün pimini çekmemek son derece önemlidir.

Çekme Halatı

Çekme halatı, kaza ya da arıza hâlinde araçların en güvenli şekilde çekilmesini sağlayan trafik malzemelerinden bir tanesidir. Her araçta bulunması gereken çekme halatı, birçok otomobil ve kamyona uyumlu olarak üretilir. Güvenli sürüş imkânını destekleyen ürün, aracınızın en güvenli mesafeden çekilmesine olanak sağlar.

Her iki ucunda da dayanıklı materyalden üretilen kancalı sistem mevcuttur. Çeken ve çekilen araçlara bu kancalar takılarak güvenli taşıma süreci başlatılır. Çok fazla esneme payı olmayan ürün, aracın dengeli şekilde taşınmasını destekler.

Çekme halatları güvenli taşıma mesafesi göz önünde bulundurularak en fazla 5 metre uzunlukta üretilir. Aracın arıza durumuna göre bu uzunluk kısaltılabilir. Örnek olarak fren sistemi bozulan araçlar için uzunluk 1 metre civarı olmalıdır.

Zincir

Zorlu hava koşullarında birçok sürücü, direksiyon hakimiyetini kaybedebilir. Özellikle karlı ve buz tutan zeminler, trafik kazalarının artmasına sebep olur. Doğru zamanlarda aracınıza zincir takarak bu risklerin önüne geçebilirsiniz. Zincirler, lastiklerin sürtünme kuvvetini arttırarak yer ile olan temasını güçlendirir. Bu sayede çok daha kolay bir sürüş keyfi yaşanır. Arabanızın modeline ve lastik çeşidine göre seçeceğiniz zincir, hem can hem de mal kayıplarının önüne geçer.

Trafik Malzemesi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Trafik malzemeleri, insan hayatı ve trafik düzeninin korunması için gerekli olan ürünlerin başında gelir. Bu derece önemli bir yere sahip ürünleri seçerken belirli kriterlere dikkat etmek gerekir. Bu kriterler aşağıdaki gibi sıralanır;

 • Riskli durumlar için kullanılan trafik malzemelerinin en iyi kalitede olması gerekir. Hayatî öneme sahip olan bu ürünler, kullanıldığı anlarda en yüksek performansı sergilemelidir. Yeterli standartlara sahip olmayan trafik malzemeleri, hem can hem de mal kayıplarına sebep olabilir.
 • Tercih edeceğiniz trafik malzemelerinin, Karayolu Yönetmeliği şartlarına uygun olarak üretilmesi gerekir. TSE ve ISO belgesine sahip ürünlerin performansı sayesinde ilk müdahale hızla yapılabilir.
 • Yangın söndürücü tüplerin ihtiyacınıza uygun boyutlarda ve içeriklerde olması önemlidir.
 • Zincir seçimi, aracın tekerlek boyutları dikkate alınarak yapılmalıdır. Yanlış boyut seçimi, kaza risklerini arttırarak kayıpların oluşmasına sebep olur.
 • Tercih edeceğiniz ilk yardım çantası içerisinde, hayatî öneme sahip malzemelerin yer alması gerekir. En sık kullanılan sargı bezi, tentürdiyot ve makasın olmadığı bir ilk yardım çantası, birçok sağlık sorununa sebep olabilir. Önemli malzemeler ile birlikte destekleyebileceğiniz yan ürünler, ilk yardım çantasının işlevselliğini arttırır.

Trafik Malzemeleri Fiyatları Uygun mudur?

Trafik malzemeleri işlevsel özelliği ve güvenliği sağlaması ile her araçta yer alması gereken ürünleri içerir. Yalnızca kendiniz ve aracınız için değil, çevrede zarar gören her canlı için temin edilmesi gerekir. Trafik malzemelerini ihtiyaçlarınıza bağlı olarak tek tek ya da set şeklinde alabilirsiniz.

Trafik malzemeleri fiyatları, birçok kritere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Karayolu Yönetmeliğine uygunluk, ISO, TSE belgesi, ürün çeşidi ve kalitesi başta olmak üzere fiyatları doğrudan etkileyen çeşitli kriterler mevcuttur. Bütçenize en uygun otomobil ürünleri arasından tercih yapabilir kendinizi, sevdiklerinizi ve aracınızı koruyabilirsiniz.