Yazıcılar

Daha çok işyerleri, matbaalar ve fotokopi merkezleri tarafından tercih edilen lazer yazıcılar ev kullanıcıları için de idealdirler. Lazer yazıcılar, şu ana kadar üretilenler içinde hızlı ve kaliteli baskı yapabilen, en iyi yazıcılardır. Üretildiğinden beri masaüstü yayıncılık alanında vazgeçilmez bir araçtır. Bu yazıcılardan, matbaa kalitesinde çıkış alınabilmektedir. Özellikle aydınger ya da asetat üzerine çıkış alınabilmesi önemli bir özelliğidir.

Hızlı ve de sessiz çalışan bu yazıcılar sarf malzeme olarak toner kullanırlar. Lazer yazıcıların hem siyah/beyaz hem de renkli modelleri ayrı ayrı satılmaktadır.

Lazer Yazıcıların Avantajları

Mürekkep püskürtmeli yazıcılara oranla daha düşük maliyetli baskılar
Baskı hızı yüksektir
Toplu metin materyalleriyle çalışmak için idealdir
Neme dayanıklı baskı verir
Görüntü kalitesini düşürmeden hemen hemen her tür kağıda yazdırılabilir.

Yazı çeşitleri kıyaslaması

Lazer

Mürekkep Püskürtmeli

Nokta Vuruşlu

Yazdırma Hızı

Hızlı Orta Yavaş

Sayfa Başına Maliyeti

Az Maliyetli Maliyetli Çok Az Maliyetli

Sesli Çalışma

Az Orta Çok

Karbon Kağıt Kullanabilme

Hayır Hayır Evet

Kullanım Ömrü

Orta Kısa Uzun

Fotoğraf Kalitesi

Orta İyi Kötü

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Yazıcı İşlevi

Fotokopi, Fax, Tarayıcı ,Wifi , SD,USB kart girişi ,gibi özelliklere ihtiyacın olup olmadığına karar verilmelidir. Eğer bu özellikler kullanılmayacak ise çok fonksiyonlu yazıcı tercih ederek fazla para ödenmemelidir

Baskı Türü

Eğer sadece siyah/beyaz çıktı alacaksanız Mono Yazıcılar renkli çıktı alacaksanız Renkli Yazıcılar kategorisine bakmalısınız. Renkli yazıcı fiyatları mono yazıcı fiyatlarına oranla daha yüksektir.

Kağıt Boyutu ve Gramaj

Yazıcı alırken ihtiyaçlar doğrultusunda kâğıt boyutları (sürekli Form, A5, A4, A3, vb ) ve gramajları dikkate alınmalıdır.

Yazıcı Bağlantı Portu

LPT, USB, LAN, WiFi, vb. yazıcı bağlantı noktalarından hangisini kullanılacaksa lan ve wifi gibi ağ bağlantı portlarına ihtiyaç olacaktır ancak lan ve wifi portlarına sahip yazıcılar daha pahalıdırlar.

Baskı Kapasitesi

Aylık baskı kapasitesi yüksek ise alacağınız yazıcının kartuş, toner kapasiteleri son derece önemlidir. Bir başka konu ise dakikada kaç sayfa çıktı alacağınızdır. Yazıcı kullanımı fazla ise bu durumda yavaş bir makine almak iş yükünü ve yoğunluğu arttıracaktır Eğer seri çıktı alınıyorsa buda tercihte önemli bir parametredir.

Sarf Malzemesi Maliyeti

Mürekkep püskürtmeli yazıcı fiyatları her ne kadar lazer yazıcı fiyatlarına göre oldukça düşük olsa da kartuş / toner sarf malzeme tüketim maliyetleri baz alındığında lazer yazıcılar çok daha avantajlıdırlar. Son dönemde talebi hızla artan tanklı yazıcılarda kullanılan mürekkeplerin maliyetleri kartuşlara nazaran daha ekonomik hale gelmiştir.

Çift Yönlü Baskı

Tüm yazıcılar manuel olarak çift yönlü baskı yaparlar ancak seri baskı alımı gibi bazı durumlarda yazıcının otomatik çift taraflı baskı özelliği işlerin ilerleyişine pratiklik kazandıracaktır.

Çözünürlük

Özellikle grafik baskıları için çözünürlük önemlidir. Kullanılan iş kollarına göre baskı çözünürlüğüne dikkat edilmelidir.

Servis Ağı

Satın almış olduğunuz yazıcıların olası arıza ve problemlerine yönelik ülke ve lokasyanonuzdaki servis ağı çok önemlidir. Yaygın servis ağı olan markaların tercih edilmesi yazıcı seçiminde önemli bir etkendir. Arızalanan yazıcınızın tamir ve teslim süresinin gecikmesi veya yedek parçasının temin edilememesi sorun yaratacaktır.

Hangi Yazıcı?

• Eğer sürekli form basıcaksa nokta vuruşlu yazıcı almalısınız. Nokta vuruşlu yazıcı alırken bağlantı portuna ve yazıcı hızına dikkat ediniz.

• Eğer A5, A4, A3 boyutlarında çıktı alınacak ise mürekkep püskürtmeli yazıcı yada lazer yazıcı tercih edilmeli. Bütçeniz uygunsa, baskı kalitesi iyi ve gürültüsüz bir cihaz arıyorsanız her halükarda lazer yazıcı alınmalıdır ancak profesyonel fotoğraf baskı yapacaksanız muhakkak yüksek çözünürlüklü mürekkep püskürtmeli yazıcı almanız uygun olacaktır.