Toplam 44 sonuç

Dolma Kalem

Dolma kalemlerde batırmalı kalemlerin aksine mürekkep saklamak için bir hazne bulunur. Söz konusu hazneden mürekkebin akması yoluyla kağıda kolaylıkla yazı yazılabilir. Dolma kalemlerin mürekkep haznesine el yordamıyla, pastör pipetiyle, şırıngayla veya bir dolum cihazı aracılığıyla mürekkep doldurulabilir. Öte yandan bir adet vakum yardımıyla dolma kaleme mürekkep doldurulabilir.

 

Dolma Kalem Nedir? Nasıl Üretilir?

Dolma kalem çeşitleri, 10. Asırdan bu yana kullanıldığı biliniyor. Arap Yarımadası’nda ilk dolma kaleme ait birtakım izler bulunduğu biliniyor. Örneğin Ali Abuzar Mari, Kitab al-Majalis wa 'l-musayarat adlı kitabında dolma kalemlerden söz ediyor. Öte yandan dolma kalemin Rönesans döneminde Leonardo Da Vinci tarafından sıklıkla kullanıldığı da biliniyor. 1809 yılına gelindiğinde ise dolma kalemin patenti İngiliz Frederick Försch tarafından alınıyor. Tükenmez kalemler, 1960 yıllardan itibaren tükenmez kalemlerin yerini almaya başladı. Dolma kalem çeşitleri; Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, Hindistan ve İngiltere gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Hediyelik dolma kalem, doğum günlerinde ve diğer özel günlerde sıkça tercih edilen ürünlerin başında geliyor.

Günümüzde dolma kalem çeşitleri, önemli bir lüks ve gösteriş aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılıyor. Örneğin 2007 yılında Monaco’da Montblanc adı verilen özel bir dolma kalem serisi, Prince Grace vakfı tarafından açık artırmada 290 bin dolara satılmıştır. Montblanc serisinde yer alan her dolma kalemde 966 elmas ve 92 yakut bulunur. Ünlü perakende devi Amazon’dan alınan verilere göre dolma kalem satışları, 2010 ile 2012 yılları arasında 4 kat artmıştır. Pazar araştırmaları yapan Euromonitor adlı firmaya göre her yıl, dolma kalem satışlarında yüzde 2 artış gözlenmektedir.

 

Dolma Kalem Mürekkebi Nasıl Doldurulur?

 • Dolma kalemi doldurmadan önce dolma kalemin kapağını ve arka kısmını çıkarmalısınız.
 • Dolma kalemi, dolma kalem mürekkebi ile doldurmadan önce elinizdeki kaleme göre bir doldurma yöntemi seçmelisiniz.
 • olma kalem mürekkebi ile dolum yapmaya başlamadan önce uygun kartuşu seçmelisiniz. Bu konuda endişelenmenize gerek yok çünkü çoğu dolma kalem, standart kartuş kullanır.
 • Dolma kaleminizde yer alan eski kartuşu çıkararak yenisini koymalısınız. Yeni kartuşu takarken bir tık sesi duyuncaya kadar kartuşu itmelisiniz.
 • Dolma kalem mürekkebi doldurma işlemini tamamladıktan sonra dolma kaleminizin arka kapağını kapatmalısınız.

 

Dolma Kalem Markaları

 • Dolma kalem markaları arasında en bilineni Faber-Castell’dir. Markanın ürettiği hediyelik dolma kalem çeşitleri uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabilir.
 • Lamy, uygun dolma kalem fiyatları ile birçok kullanıcının ilgisini çekiyor. Fiyat / performans bakımından iyi bir noktada olan markanın dolma kalemlerini güvenle tercih edebilirsiniz.
 • Alman markası Pelikan da dolma kalem konusunda rakiplerinden geri kalmıyor. Dayanıklı yapısı ve kolay kullanımı ile bilinen Pelikan dolma kalemler, sıklıkla kullanılıyor.
 • Dolma kalem fiyatı bakımından oldukça uygun olan bir diğer marka da Bic olarak biliniyor. Markanın ürettiği diğer kırtasiye ürünlerini de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 • Özel günler için harika bir dolma kalem arıyorsanız, Scrikss markası tarafından üretilen dolma kalemlere bir göz atabilirsiniz.

 

Dolma Kalem Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Dolma kalemler, diğer kalemlere göre daha kalındır ve daha iyi bir tutma yerine sahiptirler. Bu nedenle dolma kalemlerle yazı yazmak, çok daha keyiflidir.
 • Dolma kalemler ile yazı yazarken kağıda çok az bastırmak yeterlidir. Tükenmez kalemlerde ise daha fazla bastırmak gereklidir.
 • Dolma kalemin bir parçası bozulduğunda veya kırıldığında tamiri kolaylıkla yapılabilir. Öte yandan dolma kalemler, düzenli bakım ile yıllar boyunca kullanılabilir. Ayrıca arzu edildiği takdirde dolma kalemler, kolaylıkla kişiselleştirilebilir.
 • Dolma kalemler sayesinde kağıda yapılan baskı oranı değiştirildikçe yazılan yazının kalınlığı da değişiklik gösterir.
 • Dolma kalemler ile bir oturuşta daha uzun süre yazı yazmak mümkündür. Dolma kalemler, bu özellikleri sayesinde sıklıkla tercih edilirler.
 • Dolma kalemler, diğer kalemlere göre yazıya stil ve şıklık katmaları ile bilinirler. Değerli belgelerin imzalanmasında kullanılabilirler.
 • Bazı dolma kalemlerin koleksiyonerler için önemli bir yeri vardır. Bu bakımdan diğer kalem çeşitlerinden ayrılırlar.
 • Öte yandan dolma kalem fiyatı ve tükenmez kalem fiyatı arasında bir karşılaştırma yapıldığında dolma kalem fiyatlarının daha uygun olduğu görülüyor.

 

Sizin İçin En İyi Dolma Kalem Hangisi? 

 • Kalın yazı yazmak isteyen kişiler, kalın uçlu dolma kalemleri tercih etmelidirler. Öte yandan imza atmak için ve daha kibar yazı tipiyle yazı yazmak için ince ve kibar yazılar için kullanılan dolma kalemleri tercih edilmelidir.
 • Dolma kalemler, düz yazı veya italik yazı yazmak için kullanılabilir. İtalik yazı yazmak isteyen kişiler, yuvarlak uçlu dolma kalemleri tercih etmelidir.
 • Kullanım kolaylığı bakımından kartuşlu dolma kalemler, sıklıkla tercih edilir. Öte yandan şırıngalı dolma kalemlerin de kullanımı son derece kolaydır. Kartuşlu dolma kalemlere her kartuş uymayabilir ve bu nedenle şırıngalı dolma kalemleri tercih etmek isteyebilirsiniz.
 • Elinizin büyüklüğüne uygun bir dolma kalem seçmeniz, elinizin daha geç yorulmasına olanak sağlayacaktır. Öte yandan hafif dolma kalemleri seçmeniz de aynı etkiyi gösterecektir.

 

Avantajlı Dolma Kalem Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Dolma kalem fiyatları bakımından Avansas, en avantajlı e-ticaret mağazaları arasında yer alıyor. Üstelik Avansas’ta imza kalemi çeşitleri ve diğer kalem çeşitleri de gayet uygun fiyatlarla bulunabiliyor. Avansas başta kalem ve kırtasiye ürünleri olmak üzere birçok ürün grubunu ücretsiz ve hızlı kargo imkanı ile kullanıcıları ile buluşturuyor. Kolay sipariş aşamaları ve kolay iade ve değişim gibi özellikleri sayesinde Avansas en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor.