Notebook Soğutucular

Toplam 5 sonuç

Gün boyunca zorlu işlemleri yerine getiren bilgisayarınız bir süre sonra ısınmaya başlıyor. Özellikle video uygulamaları, bilgisayar oyunları gibi büyük programlar bilgisayarı ısıtıyor. Eğer bilgisayar gereğinden fazla ısınırsa, kendini kapatabiliyor. Bu tarz istenmeyen durumları engellemek için bilgisayarın soğutma amaçlı fanlarını desteklemek ve harici notebook soğutucu ürünleri kullanmak doğru bir tercih edilebilir.

Ayrıca bilgisayar karşısında çok fazla vakit geçiriyorsanız bu durum boyun tutulması, boyun ağrısı gibi  fiziksel rahatsızlıklara sebep olabilir. Bir notebook yükseltici ya da soğutucu stand kullanarak bu rahatsızlıkları baştan engelleyebilirsiniz.

Notebook Soğutucu Ölçüleri Nelerdir?

Notebook soğutucuların ölçüleri, bilgisayarların boyutlarına uygun olarak tasarlanır. 12'', 15.6'', 17'' boyutlarında notebook soğutucusu ürünleri bulunabilir. Ürünlerin yükseklikleri ise genellikle ayarlanabilir özelliktedir ve stantlar kullanım alışkanlıklarına göre dilenen yüksekliğe getirilebilir. Notebook soğutucu ürünleri seçilirken, standın bilgisayar ile aynı ölçüde olmasının yanı sıra fan ile soğutucunun da aynı hizada bulunması önem arz eder.

Notebook Soğutucu Her Bilgisayar ile Uyumlu Mu?

Her notebook soğutucu her bilgisayar ile uyumlu değildir. Notebook soğutucu modellerinin çift fanlı ve tek fanlı seçenekleri bulunur. Bilgisayarın fan sayısı, ısınma sorununun derecesi, fanın bulunduğu konum ve çerçeve genişliği göz önüne alınarak ürün tercih edilmelidir. Çoğu notebook standı, "... inçe kadar" uyumlu ifadesi ile sunulur. Bilgisayar büyüklüğünün, stant özelliklerinde belirtilen inç değerinin altında olması uyumlu olduğuna işarettir. Bu kriterler dikkate alınarak satın alınmalıdır.

Notebook Soğutucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Notebook soğutucu alırken soğutucu ürünün fan sayısı önem arz eder.
  • Soğutma kapasitesi önemlidir.
  • Standın gürültü oranı, çalışma esnasında ses çıkarma durumu seçimi etkiler.
  • Eğim ve yükseltme ayarları kullanıcılar için seçim kıstasıdır.
  • Soğutucuların yüzeylerinin kaymaması kullanım konforu için gereklidir. Yüzey kaplaması da seçim esnasında dikkat edilmesi gereken konular.
  • Ürünlerin katlanabilmesi ve ağırlığı da mobil kullanıcılar ve ürünleri yanında taşımak isteyenler için önemlidir.