Bilgisayar Programları

Toplam 1 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

Bilgisayar Programları Nelerdir?

Ev, iş yeri ya da okul fark etmeksizin her ortamın demirbaşı haline gelmiş olan bilgisayarlar, hemen her işi kolaylaştırabilecek teknolojilerle donatılırlar. Bilgisayar üzerinde herhangi bir işlemin yapılmasını sağlayan unsurlar ise bilgisayar programlarıdır.

Bilgisayar programı; bir programcı ya da yazılımcı tarafından çeşitli kodlar içeren bir programlama dili ile yazılan, bilgisayara ve donanımlarına hangi işi, nasıl yapacağını bildiren komutlar bütünüdür. Bilgisayar, klavye mouse ile verilen komutları yerine getirirken bu programlardan faydalanır.

Bilgisayar programları üç ana gruba ayrılır. Ayrıca spesifik işler yapan pek çok çeşidi de vardır. Peki, bu bilgisayar programları nelerdir?

İşletim Sistemi Yazılımları

İşletim sistemini çalıştıran bilgisayar yazılım programları; masaüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet ve laptop gibi cihazların tamamında bulunur. Bu programlar söz konusu cihazın açıldığı andan kapandığı ana kadar çalışırlar. İşletim sistemi yazılımlarından bazıları şöyledir:

 • Windows
 • MacOS
 • Linux
 • Pardus
 • Unix

Uygulama Yazılımlar

Uygulama yazılımlar, bilgisayarlara sonradan yüklenen ve belirli işler için çalışan programların tamamını kapsar. Bu programlar cihaz ve işletim sistemi ile uyumlu bir şekilde çalışırken bazı donanım kapasitelerine de ihtiyaç duyarlar. Söz konusu programlar şunlardır:

 • Oyunlar
 • Fotoğraf ve video düzenleyiciler
 • Müzik ve video oynatıcılar
 • Kelime işlem programları
 • Antivirüs programları

Programlama Yazılımları

Programlama yazılımları; ilk iki gruptaki programların oluşturulması için gereken, bu programların ilgili cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan ve söz konusu cihazı kullanıma hazır hale getiren programlardır. Bu bilgisayar programları şöyle sıralanabilir:

 • C++
 • Visual Basic
 • Java
 • Pascal
 • Delphi

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Nelerdir?

Bilgisayarların temel işlevlerini yerine getirmesini sağlayan başlıca programlar, yeni alınmış cihazlarda halihazırda bulunur. Fakat spesifik işler için gereken programların sonradan yüklenmesi gerekir. Bu doğrultuda her bilgisayarda olması gereken programlar vardır.

Bilgisayarda olması gereken programların başında tarayıcılar gelir. Tarayıcılar internete girme, araştırma yapma, dosya indirme ve yükleme gibi çok sayıda işlevi yerine getirebilen programlardır.

Bilgisayarın güvenli ve sağlıklı olması için ise antivirüs programlarına ihtiyaç duyulur. Her bilgisayarda bulunması gereken antivirüs programları bilgisayara yüklenen uygulamaları ve takılan depolama aygıtlarını denetleyerek bilgisayarın zarar görmesini engeller.

Her zaman ihtiyaç duyulacak bilgisayar programlarında biri de medya oynatıcılarıdır. Özellikle ev ortamında kullanılan kişisel bilgisayar için gereklidir. Medya oynatıcılar sayesinde filmler ve klipler izlenebilir, ayrıca müzik de dinlenebilir. Bu cihazlar internet bağlantısına ihtiyaç duymazlar ve bilgisayardaki dosyaların izlenmesini/dinlenmesini sağlarlar.

Bunların dışında özel işler için ihtiyaç duyulabilen bulut depolama, mail, kelime işlem; fotoğraf, video ve ses düzenleme yazılımları da bilgisayar için gerekli programlar arasında gösterilebilir.

Ofis Bilgisayarları İçin Hangi Bilgisayar Ofis Programları Gereklidir?

Ofis ortamlarındaki evrak depolama, hesaplama, arşivleme, raporlama gibi pek çok işi hem daha kolay hem de daha hızlı hale getiren bilgisayarlar, bu görevleri bazı bilgisayar programları sayesinde yerine getirirler. Bu tip yazılımlara ofis programları adı verilir. En önemli ofis cihazları arasında yer alan bilgisayarlarda bulunması zorunlu hale gelmiş bazı programlar vardır.

Kelime İşlem Programları

Ofis bilgisayarlarında bulunması gereken en önemli ofis programı, kelime işlem görevi gören yazılımlardır. Bu programlar kağıt ve kalem ile yapılabilecek her şeyi daha hızlı ve daha düzenli bir şekilde yapmayı sağlar. Ofis bilgisayarlarında kullanılan başlıca kelime işlem programları şunlardır:

 • Microsoft Office Word
 • Google Dokümanlar
 • LibreOffice Writer
 • iCloud Pages
 • Dropbox Paper

Tablolama Programları

Tablolama programları, özellikle sayısal verilerin kaydedilmesi, hesaplanması, listelenmesi ve raporlanması süreçlerinde kullanılan yazılımlardır. Söz konusu programlar ile metin içerikli tablolar da oluşturulabilir. Bilgisayar ofis programları arasında en sık kullanılanlardan biridir. Ofislerde en çok tercih edilen tablolama programları ise şöyledir:

 • Microsoft Office Word
 • Google E-tablolar
 • LibreOffice Calc
 • OpenOffice Calc

Sunum Programları

Ofis ortamında icra edilen mesleklerin en önemli parçalarından birisi sunumdur ve dolayısıyla sunum programları da ofis bilgisayarları için olmazsa olmazdır. Bu programlar ile görsel, metin, ses ve video dosyaları birleştirilerek sunumlar oluşturulabilir. Sunum için yaygın olarak kullanılan bilgisayar programları isimleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Microsoft Office PowerPoint
 • Google Slaytlar
 • Prezi
 • Haiku Deck
 • Slide Rocket

Mesleki Programlar

Ofis ortamında icra edilen mesleklerin pek çoğunda yapılan işe özel yardımcı programlara ihtiyaç duyulur. Bunların arasında grafik programları, muhasebe paket programları, stok kontrol programları gibi yazılımlar bulunur.

Avansas’ta Satılan Bilgisayar Yazılım Programları Orijinal midir?

Güvenli alışveriş imkânları sunmasıyla ön planda olan Avansas, bilgisayar yazılım programları konusunda da güven sağlamış durumdadır. Avansas üzerinden satın alınabilen çeşitli bilgisayar programları mevcuttur. Bilgisayar programı alışverişlerinde en önemli detay, programın orijinal ve lisanslı olmasıdır.

Orijinal olmayan bilgisayar yazılım programlarını kullanmak yasak olmakla birlikte bilgisayara ciddi zararlar verir. Kurulumdan bir süre sonra kullanım dışı kalır, veri ve dosya kaybına sebep olur. Bu sorunların önüne geçmek için orijinal yazılım programları tercih edilmelidir. Orijinal yazılım programlarına Avansas’tan ulaşılabilir.

Avansas’ta satışa sunulan bilgisayar yazılım programları, üretici firma tarafından ambalajlanmıştır. Kendi orijinal kutusunda, açılmamış bir şekilde kullanıcıya gönderilir ve geçerli bir lisansa sahiptir. Söz konusu yazılım programlarından bazıları tek sefer satın alınırken bazılarında yıllık abonelik mevcuttur. Lisanslı kullanıma devam edebilmek için bu aboneliklerin her yıl yenilenmesi gerekir.

Avansas’tan Hangi Bilgisayar Yazılım Programlarına Sahip Olabilirsiniz?

Avansas’ın geniş ürün yelpazesi arasında bilgisayar yazılım programlarının da çeşitlerini görmek mümkündür. Her bilgisayarın ihtiyaç duyabileceği yazılım programları ile ev ve ofis bilgisayarları için çözüm sunan programlar, web sitemizde bulunabilir.

Avansas’ta işletim sistemi olarak satışa sunulan bilgisayar programları arasında Windows 10 ve sürümleri mevcuttur. Hem ev hem de iş yerlerinde en çok kullanılan işletim sistemi Windows’un en güncel sürümlerinden birisidir.

Ayrıca Windows 10’un farklı sürümleri bulunabilir. Günlük kullanımlar için Windows 10 Home tercih edilebilir iken daha kapsamlı bir deneyim için Windows 10’un Professional sürümüne ihtiyaç duyulur.

Hem eğitim hem de iş sürecinde kullanılabilen Microsoft Office ürünlerine de avansas.com üzerinden sahip olunabilir. Avansas’ta Microsoft Office’in İş, Aile, Ev ve Öğrenci gibi sürümleri vardır. Aile, Ev ve Öğrenci sürümleri temel işlemleri yerine getiren programlara sahipken İş sürümünde ileri düzeyde uygulamalar da bulunmaktadır.

Bilgisayar Programları Fiyatları Ne Kadardır?

Bilgisayarlar için en temel gereksinimler olan programlar, gelişen teknoloji ile farklı tür ve sürümlere sahip olmaya devam eder. Bu durum ise fiyat aralıklarının geniş, seviyelerin ise değişken olmasına sebep olur. Bilgisayar programlarının fiyatlarına etki eden farklı detaylar da vardır.

Bilgisayar programlarını birbirinden ayıran ve fiyata doğrudan etki eden en önemli detay, söz konusu yazılımın işlevidir. Bu programların fiyatları, yaptığı işin kapsamına göre değişir. Bazı programlar basit bir çalışma prensibiyle küçük işleri halledebilirken bazı programlar son derece karmaşık bir sisteme sahiptir ve çok ciddi işlerin yapılmasında kullanılır. Dolayısıyla farklı gruptaki programlar farklı fiyatlara sahip olabilir.

Aynı gruptaki bilgisayar programlarının fiyatlarında da farklılık görmek mümkündür. Bunun sebebi programın sürümüdür. Yazılım şirketleri, piyasaya sürdükleri programların değişik sürümlerini yaparlar ve böylece hedef kitle genişler.

Programı alan kişiler ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitedeki sürümü alabilirler ve böylece kullanmayacakları fonksiyonlara para ödemezler. Bu nedenle yazılım sürümlerinin bilgisayar programlarının fiyatları üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Bilgisayar programlarının cihaz uyumluluğu ve satış tipi de fiyat üzerinde etki gösterir. Tek seferlik satın alma gerektiren programların lisansı ömür boyu geçerli olmakla birlikte çoğu tek bir cihazda kullanılmaya müsaittir. Aylık ya da yıllık abonelikler gerektiren bilgisayar programlarından bazıları ise farklı cihazlarla entegre bir şekilde çalıştırılabilir.