Diş İpi

Toplam 0 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

Diş İpi Nedir? Ne İşe Yarar?

Diş sağlığı araçlarından biri olan diş ipi, diş fırçalarının ulaşamadığı ara yüzeyleri temizlemek için kullanılmaktadır. Diş sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan diş ipini kullanmak dişleri fırçalamak kadar önemlidir. Diş ipi, plastik ya da naylon liflerden üretilen ve diş aralarına girebilecek incelikte olan bir malzemedir.

Dişlerinizi düzenli fırçalıyor olsanız dahi ağız ve diş sağlığınız için diş ipini kullanmanız önerilmektedir. Diş ipleri genellikle mumlu veya mumsuz olarak üretilmektedir. İkisi arasında fark bulunmamaktadır. Tatsız, normal olanların dışında aromatik gibi çeşitli seçenekler de bulunmaktadır.

Diş fırçalama işlemi diş yüzeyinin sadece 3/5’ini temizlemektedir. Diş aralarında kalan yemek artıklarının ve bakteri plaklarının temizlenmesinde diş ipi oldukça etkin rol oynamaktadır. Bu plaklar ve yemek artıkları, diş eti rahatsızlıklarının ve diş çürüklerinin başında gelmektedir. Bu yüzden her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipini kullanarak aralarını temizleyebilirsiniz.

Ağız bakımının olmazsa olmaz ürünleri arasında bulunan diş ipleri ile ağız kokusunun da önüne geçebilirsiniz. Çeşitli esanslarla güçlendirilerek farklı alternatif seçenekler sunan diş ipleri ile ağzınızda ferahlatıcı his bırakabilirsiniz. Diş ipi nedir, diş ipi nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipleri önceleri pamuk bitki lifleri gibi malzemelerden üretilmekteydi. Günümüzde artık çok çeşitli imkanlar bulunduğundan dolayı 2 tip dişi ipi mevcuttur. Bunlar, naylon ya da PTFE diş ipleridir. Tasarımlarına göre de iki çeşit diş ipi üretilmektedir. Bunlar, rulo veya kürdanlı olan diş ipleridir.

En çok tercih edilen ve kullanılan diş ipi PTFE’dir. Bu ipler çok sıkışık diş aralarını bile temizleyerek daha kolay kaymaktadır ve kopmaya karşı oldukça dirençlidir. Naylon diş ipleri normal veya esanslı aromatik tatlarla karşımıza çıkmaktadır. Alternatif olarak farklı kokular içeren naylon diş ipleri de oldukça çok tercih edilmektedir. Fakat naylon olanların sürtünme kat sayısı düşük olduğu için sıkı diş aralarında kopma olasılığı daha yüksek bir üründür.

Özellikle yeni kullanmaya başlayanlar için bu malzemeyi ne zaman kullanacakları merak konusu olmaktadır. Fakat diş ipini kullanmak için günün belirli bir saati bulunmamaktadır. Öneri olarak sunulan zaman, gece yatmadan önce dişler fırçalandıktan sonradır. Ancak sabah ya da akşam saatlerinde de istenildiği zaman ürün kullanılabilmektedir. Diş ipi 4 aşamalık kullanımdan oluşmaktadır. Bu aşamaları şöyle sıralayabiliriz.

İlk aşama olarak elinize 50 cm uzunlukta diş ipini alabilirsiniz. İki elinizin orta parmaklarına denk gelecek şekilde aralarda 5 cm boşluk bırakarak sarabilirsiniz. Ağız yapısına göre farklılık gösterebileceği için ip uzunluğu 35-40 cm kadar da kopartılabilmektedir. Öneri olarak bir parmağınıza birden fazla diş ipi sarmamalısınız.

İkinci adım, işaret ve baş parmağınız ile diş ipinizi gerdirerek, diş aralıklarınıza geçirmelisiniz. İpi koparmamaya ve diş etlerinize zarar vermemeye mutlaka dikkat etmelisiniz.

Üçüncü adım diş ipinize “C” şeklini vererek diş aralıklarınızda aşağı yukarı hareket ettirerek nazik bir şekilde temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Diş etlerinizin altını da bu hareketle rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Sonraki dişe geçtiğiniz zaman, ipinizin kullanmadığınız kısmı ile devam etmelisiniz.

Dişlerinizin arasında detaylı bir temizle işlemi yapmanızı sağlayan ürünü kullandıktan sonra atabilirsiniz. Diş temizliğinizi tamamladıktan sonra ağız bakım suyuile gargara yaparak ekstra ferahlık kazandırabilirsiniz.

Diş İpi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Diş ipi ne işe yarar sorusunun cevabı, diş enfeksiyonlarını önlemesidir. Bu sayede, ağız ve diş sağlığına oldukça büyük katkılar sunmaktadır. Plak ve bakterilerden kaynaklanan diş eti kanamalarının önüne geçmesi de diş ipi kullanmanın en büyük faydaları arasında yer almaktadır. Plak oluşumunu engellemesi durumunda diş kayıplarının da önüne geçmektedir. Diş aralarında oluşan çürüklerin diş kaybına neden olduğu durumların önüne geçmek için diş ipini düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Diş ipi kullanmanın faydaları şu şekildedir:

 • Diş fırçaları dişlerin ön ve arka bölgelerine ulaşabilmektedir. Fakat diş eti aralarının temizliği pek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden, ağız hijyeni açısından ürünü kullanmak gerekmektedir.
 • Düzenli olarak kullanıldığında diş aralarında kalan ve kötü kokulara neden olan artıkların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Kısaca ağız kokunun önüne geçmektedir.
 • Herhangi bir ağız içi enfeksiyon veya iltihaplanma, kan dolaşımınızı etkileyerek ciddi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Diş ipi kullanımı derinlemesine bir temizlik imkânı sunduğu için bu sorunlarla karşılaşmanıza engel olmaktadır.
 • Diş ipi kullanımı diş etlerinin kanamalarını da engellemektedir. Dişlerin sağlığını iyileştirici etkisi bulunduğundan dolayı farklı hastalıkların oluşmasının da önüne geçmektedir.
 • Diş ipi kullanmamak plak oluşumunu hızlandırır. Bunu önlemek ve sağlıklı bir gülüş sergilemek için düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

En Kaliteli Diş İpi Çeşitleri Nerede Satılır?

Dişlerin aralarını temizlemek ve kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak amacı ile diş ipi çeşitleri piyasaya sunulmaktadır. Diş yapılarına göre tercih edilen ürünler, fırçaların ulaşamadığı yerlerdeki bakteri ve plakların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Farklı özelliklerde ve kalitesine göre ayrı çeşitlere ayrılan ürünleri düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Diş ipi nerede satılır sorusuna cevap olarak Avansas sayfası önerilmektedir. Ağız bakımı için gerekli olan bir aparat olarak kullanacağınız ürün, diş aralarındaki mesafeler düşünülerek farklı çeşitlerde üretilmektedir.

İki ayrı çeşidi bulunan ürün, barındırdığı farklı özellikleri sayesinde kişisel hijyenve bakımda her türlü ihtiyacı karşılamaktadır. Özelleştirilen yapıları ve çeşitleri ile diş ipleri, diş sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Diş ipi türlerinin arasında, mumlu ve mumsuz seçenekleri ile naylon ve PTFE (tek filamanlı) ürünler bulunmaktadır.

Avansas’ta Satılan Diş İpi Ürünleri Diş Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur mu?

Avansas’ta satılan diş ipi ürünleri ağız ve diş sağlığı bakımı için oldukça kaliteli ve hijyenik ürünlerdir. Diş sağlığını korumada etkili olan diş macunuve diş ipleri, diş yüzeylerinin temizliğinde çok büyük faydalar sunmaktadır.

Oral-B Diş İpi

Oral B diş ipi, özel olarak tasarlanan yapısı ile diş plaklarının derinden temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Oral-B tarafından geliştirilen ipler, diş hassasiyetlerine ve diş yapılarına göre çeşitli özelliklerdedir.

Çürük oluşumuna karşı uzman bakım sağlayan ürünlerle beraber hassas diş etleri için üretilmiş mumlu seçenekler de bulunmaktadır. Diş teli, implant ve köprü gibi ortodontik aparatların temizliği için de kullanılabilen diş ipleri özel olarak tasarlanmaktadır. Oral-B diş ipleri çeşitlerinin özellikleri şu şekildedir:

 • Diş fırçalarının ulaşamadığı yerlerdeki tüm kalıntıları temizleyerek ağzınıza bakım sağlamaktadır.
 • Mumlu ve hassas yapısı sayesinde diş etlerinizi zedelemenize engel olmaktadır.
 • Dayanıklı yapısı ile kopmalara karşı oldukça dirençlidir. Dişler arasında hareket ettiğinde kolayca dağılmamakta ve kopmamaktadır.
 • Dişleriniz arasında rahatça kaymaktadır.
 • Polimer kaplamalı diş ipleri, hassas dişler için daha kolay kullanım imkânı sunmaktadır. Serinlik ve ferahlık hissi yaratmaktadır.
 • Her gün kullanıma uygun olan ürün, diş eti çekilmelerine neden olmamaktadır.

Diş İpi Fiyatları Ne Kadardır?

Diş sağlığınızı korumak, temizlemek için dikkatli ve özenli davranmanız gerekmektedir. Diş ipi fiyatları, özelliklerine göre değişmekle beraber mali bakımdan da uygun olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Ağzınızın içerisinde biriken artıklar diş sağlığınıza hızlıca zarar vererek kötü kokulara da neden olabilmektedir. Ağız ve diş sağlığınız için tercih edebileceğiniz ürünü sayfamızdan sipariş edebilirsiniz.