Gıda Takviyesi ve Vitaminler

Toplam 2 sonuç
BunlarıBiliyor muydunuz?

Tonerlerin, mürekkebi toz halinde püskürttüğünü ve modeline göre 6000 sayfaya kadar çıktı verebildiğini biliyor muydunuz?

Gıda Takviyesi Nedir?

“Gıda takviyesi nedir?” sorusunun cevabı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ancak yediklerimizle karşılayamadığımız vitamin, mineral veya amino asit gibi maddelerin vücuda alınmasında yardımcı ürünler olarak verilebilir. Diyet veya beslenme takviyeleri olarak da bilinirler. Hap, tablet, kapsül, toz, veya sıvı hâlde bulunabilirler. Gıda takviyeleri, çeşitli dozlarda ve farklı içeriklerle piyasaya sürülmektedir.

Vücudumuzun düzgün şekilde çalışması için her besinden, belirli bir miktarlarda alınması gerekmektedir. Yani gıda takviyelerinin aşırı tüketimi vücudumuzda iyi bir etki bırakmayabilir. Bazı maddeler, doz aşımları sebebiyle vücutta olumsuz etkilere neden olabilirler. Kullanıcının sağlığını korumak amacıyla, takviyeler uygun bir günlük doz veya doktor önerisi ile tüketilmelidir.

Belirli bir hastalığa karşı kullanıldıkları veya ömrü uzattığı söylenen gıda takviyeleri, kesinlikle doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Bu tür ürünlerin içerikleri, mineral, amino asit, probiyotikler, enzimler ve diğer pek çok maddeler olabileceği için yanlış kullanımla oldukça zararlı olabilir.

Takviye gıdalar genellikle halk arasında bağışıklık sistemini güçlendirme özellikleri ile bilinmektedir.

Gıda takviyesi kullanımı Avrupa içerisinde değişkenlik göstermektedir. Örneğin, Almanya’da yetişkin nüfusun %43’ü, Danimarka'da yetişkin nüfusun %59'u, İrlanda’nın %20’si ve İspanya'nın %50’si kullanmaktadır. Ayrıca araştırmalarda elde edilen verilerin sonucunda kadınların erkeklere kıyasla çok daha fazla gıda takviyesi kullandığı tespit edilmiştir. Ülkemizde 2019 yılında yapılan bir araştırmanın ardından yetişkin nüfusun %38.2’si takviye gıda almış veya almaya devam ediyor sonucuna ulaşılmıştır.

Takviye gıda almak bazı durumlarda çok daha önemlidir. Örneğin, folik asit değerleri gebe kalabilecek kadınlar için oldukça önemlidir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların gebe kalmadan önce folik asit almaya başlamaları ve hamilelik döneminin ilk 12 haftası boyunca bu takviyelere devam etmeleri önerilir. Düzgün ve yeterli folik asit değerleri, Spina Bifida gibi sinir yolu hastalığına sahip bebek doğurma riskini düşürebilir.

Bazı genel durumları tablo halinde ele almak gerekirse:

Gebelik ihtimalini artırmak için Folik asit ve D Vitamini ayrıca duruma göre demir
Emziren kadınlar D Vitamini
5 yaş altı çocuklar A vitamini, C vitamini, D vitamini
Cildini örtenler, esmer tenliler veya Güneş ışığı alamayanlar D Vitamini
Veganlar B12 Vitamini, D2 Vitamini
50 yaş üstü kişiler D Vitamini, B12 Vitamini, folik asit

Gıda Takviyesi Amacıyla Kullanılan Ürünlerin Çeşitleri Nelerdir?

Gıda takviyesi ürünleri vücudumuzda yetersiz miktarda bulunan vitamin, mineral ya da amino asitlerin tamamlanması amacıyla kullanılır. Hap, tablet, kapsül, toz, veya sıvı formda bulunabilirler. Bazı takviyeler belirli bir amino asidin veya mineralin eksikliğini gidermek için kullanılırken bazıları ise bu etkisinin yanında enerji de vermektedir.

Gıda takviyesine pek çok sebeple başvurulabilir. Örneğin, yoğun saç dökülmesinin sebebi bir vitaminin, vücutta yetersiz seviyede bulunması olabilir veya dikkat eksikliği için gıda takviyesi alınabilir. Takviyeler tedavi amaçlı kullanılacağı zaman doktora danışılması kullanıcının sağlığı için çok önemlidir.

Takviye olarak kullanılacak ürünler farklılık göstermektedir. Suda çözünebilen türleri, hap, kapsül ve tablet hâlleri, toz ve sıvı formları bulunmaktadır.

Bazı yaş gruplarının ihtiyaç duyduğu vitamin veya mineraller benzerlik gösterebilmektedir. Örneğin, 5 yaş altı çocuklar için gıda takviyesi genellikle A, C ve D vitamini eksikliğini gidermek için kullanılır. Böyle durumlarda çocukların takviyeleri kolay kullanabilmeleri için tatlandırıcı maddeler katılmış türleri de piyasada mevcuttur.

En İyi Gıda Takviyesi Markaları Hangileridir?

Konu gıda takviyesi ürünlerine geldiğinde, piyasada kaliteli ve kalitesiz ürünler bulunmaktadır. Kalitesiz ürünler insan sağlığına tehdit oluşturabilecekken kaliteli ürünler, vücuttaki vitamin eksikliği gibi sorunlara çözüm sağlamaktadır.

Piyasada bulunan en iyi markalar Bee'o, Nature's Supreme, One Up markalarıdır. Bu markalar Türkiye kökenlidirler ve her birinin pek çok ödülü bulunmaktadır. Takviye gıda üretimini ülkemizde ilk gerçekleştiren marka Bee’o markasıdır. ISO standartları belgeleri de bulunan bu 3 yerli markanın ürünleri yurtdışından gelen benzerleri gibi yüksek fiyatlı değildir. Ek olarak belgelerle kaliteleri de kanıtlanmıştır.

İhtiyaç duyabileceğiniz birçok gıda takviyesi Bee'o, Nature's Supreme ve One Up markaları tarafından üretilmektedir.

Avansas’ta Hangi Marka Gıda Takviyesi ve Vitaminler Satılır?

Diğer pek çok alanda olduğu gibi gıda takviyesi ve vitamin konusunda da Avansas’a güvenebilirsiniz. Yerli üretimi ve yerli kökenli olan 3 marka ile çalışmaktayız.

  • Bee'o
  • Nature's Supreme
  • One Up

Gıda takviyesi ve vitamin sektöründe üretime başlamış ilk yerli marka Bee’o markasıdır. Yurt içinde satışlarını sürdürdüğü gibi yurt dışında da satışlarına devam etmektedir. Ek olarak, ülkemizde gıda takviyesi ve vitamin sektörünün lideridir.

Tamamen yerli olan bu markaların kaliteli ürünleri Avansas ürün kataloğunda bulunmaktadır.

Avansas olarak kaliteden asla taviz vermeyerek en iyi gıda takviyesi markaları ile çalışıyoruz. Yabancı üretim gıda takviyesi fiyatları gün geçtikçe artış gösterirken yerli markalarla çalışmamız ve müşteri memnuniyeti prensibimiz sayesinde sağlığınızı korumanızda sizi destekleyecek ürünleri size uygun fiyatlarla sunuyoruz. Vitamin ilaçları gibi pek çok ürün Avansas güvencesiyle siz değerli müşterimizle buluşmayı bekliyor.

Avansas’ın Sattığı Gıda Takviyesi ve Vitaminler Güvenilir mi?

Ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek takviye gıda üreten ilk marka Bee’o markasıdır. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışına da satış yapmaktadır. Ek olarak Amerika gibi takviye besinler konusunda çok sıkı yönetmelikleri olan ülkelerde dahi faaliyetlerini sürdürmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere Bee’o, yalnızca bizim ülkemizde değil bu konuda çok sıkı yönetmelikleri olan Amerika’da dahi kalite ve güvenilirlik konusunda tam not almıştır. Ülkemizde gıda takviyesi ve vitamin üretiminin lideridir.

Nature’s Supreme ve One Up markaları, Bee’o ya kıyasla daha küçük markalardır. Ancak bu durum ürünlerinin daha az kaliteli olduğunu göstermez.

Nature’s Supreme ve One up markaları sahip oldukları pek çok ödül ve kalite standardı belgesiyle kalite ve güvenilirliklerini ispatlamıştır. Bu iki markanın ürünleri yurt dışından gelen ürünlere göre daha uygun fiyatlıdır. Uygun fiyatlı olmaları kimi zaman kullanıcının kafasını karıştırmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki bu firmalar yerli köklere sahiptir ve üretimleri ülkemiz içinde yapılmaktadır. Ek olarak yurt dışından gelen pek çok markadan çok daha kaliteli ürünler üretmektedirler.

Avansas olarak, en iyi vitamin ilaçlarını siz değerli müşterilerimize sağlamaktan gurur duyuyoruz.

Gıda Takviyesi ve Vitamin Fiyatları Ne Kadar?

Gıda takviyesi ve faydalı minerallerin pek çok farklı türü vardır. Bulundukları hâle göre yani hap, tablet, kapsül, toz, veya sıvı formları ile ayrılabilecekleri gibi içerdikleri maddelerle de ayrılabilirler. Örneğin, bir besin takviyesi propolis, zerdeçal, zencefil, tarçın, ham bal içerirken; bir diğerinde, kapsül başına 15 mg çinko bulunabilir. Bu durum vitaminler için geçerlidir. Örneğin, bir vitamin tabletinin içinde 1000 mg C vitamini ve 100 mg turunçgil bioflavonoidleri bulunabilirken bir diğerinde, 100 mg kara mürver ekstresi, 100 mg beta-glukan, 150 mg C vitamini ve 10 mg çinko bulunabilir. Kısacası ortak kullanım amaçları sağlığımız olsa da gıda takviyesi ürünleri içerik olarak birbirinden çok farklı olabilmektedir.

Birbirinden farklı pek çok gıda takviyesi ve vitamin için ortalama bir fiyat vermek mümkün değildir. Detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için avansas.com ‘u ziyaret edebilir veya Avansas ile iletişime geçebilirsiniz.