Vitaminler

Toplam 0 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

Vitamin Nedir?

Vitaminler yaşamınız boyunca belli aralıklarla almanız gereken takviyeler arasındadır. Birçok insan vitamin nedir ve hangi besinlerde bulunur gibi sorulara kolayca cevap bulmak ister. Genel olarak pek çok vitamin çeşidini, günlük tükettiğiniz besinler yoluyla alırsınız.

Gün içinde yediğiniz birçok temel gıda ürününün içerisinde birden fazla vitamin çeşidi yer alır. Bu sayede doğal besinler aracılığı ile ihtiyacınız olan vitamin etkisine ulaşabilirsiniz. Her insan farklı vitamin içeriğine ve farklı miktarda tüketime ihtiyaç duyar. Bazı durumlarda vitaminleri besin yolu ile almanız mümkün olmayabilir.

Özellikle D vitamini güneş ışınlarından geldiği için direkt güneşe ya da ek takviyelere yönelmeniz gerekebilir. Takviye edici vitamin etkisi sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan D vitaminine dilediğiniz anda sahip olabilirsiniz.

Vitaminler 13 farklı çeşit ile hayatınızdaki yerini alır. Bunlardan bir kısmı takviye, kalan kısmı ise doğal besinler sayesinde vücudunuzdaki varlığını sürdürür. Vücudunuzda yer alan vitaminler suda ve yağda olmak üzere iki farklı şekilde çözülür. Yağda çözünen vitaminler daha kısa sürede ve kolay bir şekilde depolanabilir. B vitamininin birçok çeşidi ve C vitamini suda çözünmeye uygundur.

Bu vitamin türlerinin çözünmesi ve depolanabilmesi için gerekenlerin başında su yer alır. Bazı durumlarda doğal besinler üzerinden alınan vitaminler yetersiz kalabilir. Böyle anlarda birçok vitamini takviye olarak alabilirsiniz.

Özellikle, mevsiminde bulamadağınız sebze ve meyvelerden alacağınız vitaminler için ek takviyeler doğru bir tercih olabilir. Yağda ve suda çözünen vitaminler farklı faydalara ev sahipliği yapar. Yağda çözünenler; cilt, göz, bağışıklık sistemi ve kemik yapısı gibi alanlarda büyük fayda sağlar. Suda çözünenler ise çoğunlukla yorgunluk ve bitkinlik gibi olumsuz durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Vitamin Çeşitleri Nelerdir?

Vitaminler vücudunuzda standart olarak yer alan 13 ayrı çeşitten oluşur. Bunların büyük bir kısmını doğal bir şekilde alsanız da bazıları için vitamin takviyesine başvurmanız gerekebilir. Özellikle dışarıdan almanız gerektiğinde, ulaşamadığınız besin takviyelerini vitamin hapları ile karşılayabilirsiniz.

Vücudunuzun sağlıklı ve dengeli bir şekilde gelişebilmesi için vitamin içeren besinlere ihtiyaç duyarsınız. Vitaminler birden farklı çeşit ve fayda seçeneği ile bu ihtiyacınıza kolayca cevap verir. Vücudunuzda standart olarak bulunan vitamin çeşitleri şöyle sıralanabilir:

  • A vitamini
  • B1 vitamini
  • B2 vitamini
  • B3 vitamini
  • B6 vitamini
  • B12 vitamini
  • C vitamini
  • D vitamini
  • E vitamini
  • K vitamini

Vitamin İçeren Besinler Nelerdir?

Günlük hayatta sofralarınızda yer alan birçok gıda farklı fayda ve artıları bir arada sunar. Özellikle meyve ve sebzelerden alınan şeker, en doğal ve sağlıklı takviye şekillerinin başında yer alır. A vitamini çoğunlukla sebze yolu ile size ulaşır. Buna bağlı olarak maydanoz, ıspanak, kuşkonmaz, kayısı, kereviz, portakal ve domates gibi besinler A vitamini açısından yüksek bir destek sağlar.

B1 vitamini ise çoğunlukla et, süt, yumurta, buğday, kepek, taze sebze meyveler üzerinden vücudunuza katkıda bulunur. Patates, peynir, yeşil sebzeler, havuç, fındık, yer fıstığı ve mercimek gibi besinleri öğünlerinize ekleyerek B2 vitaminini kolayca vücudunuza alabilirsiniz.

Kırmızı et, balık, baklagiller, süt, limon, incir, sakatat ve hurma gibi doğal besinleri mevsiminde tüketerek B3 vitaminini kaynağından edinebilirsiniz. Havuç, muz, avokado, patates, tavuk, bezelye ve ıspanak sayesinde B6 vitaminine yiyecekler yoluyla ulaşabilirsiniz.

Vitamin B12 çoğunlukla süt, peynir, tavuk, balık, böbrek, midye gibi besinlerde bulunur. C vitaminine birden farklı besin üzerinden doğal bir şekilde ulaşabilir ya da eksikliğe bağlı olarak doktor tavsiyesi ile vitamin ilaçları kullanabilirsiniz. C vitamini başta havuç, ıspanak, soğan, lahana, yeşil sebzeler olmak üzere birden farklı meyve ve sebze grubunda bulunur.

Balık yağı, tereyağ, yumurta, somon ve tuna balığı D vitamini açısından zengin besinlerdir. E vitamini çoğunlukla kuruyemiş, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Kırmızı et, domates, süt, pancar ve hindiba gibi sebzeler sayesinde doğal bir şekilde K vitamini alabilirsiniz.

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Her insan belli dönemlerde birçok nedenden dolayı vitamin eksikliği ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle bazı besinleri daha az tükettiğinizde vücudunuz için önemli olan pek çok faydadan mahrum kalabilirsiniz.

Genel olarak vitamin eksikliği belirtileri birçok nedene göre değişiklik gösterir. Çoğunlukla birçok vitamin eksikliğinde sürekli olarak görülen yorgunluk ve bitkinlik hali önemli etkenler arasında yer alır. Cildinizde görülen anormal renk ve bozuklara bağlı olarak da bu eksikliklerin ilk teşhisini koymak mümkündür.

Tırnak, kemik ve kas bakımından olumsuz gelişmeler yaşandığında vitamin eksikliğine dikkat etmek ve uzman desteği almak gerekir. Birçok deri problemi, bu eksiklik ile doğrudan bağlantılıdır. Özellikle dil ve deride oluşan nedensiz çatlaklar görüldüğünde akla vitamin eksikliği gelir.

Bazı durumlarda uzun süreli olarak görülen kansızlık problemi de bu tarz eksikliklerin ana sebebi olarak görülür. Vücudunuzun size gönderdiği tüm sinyalleri doğru bir şekilde okumak ve uzman desteği almak kısa sürede müdahale etmeniz açısından büyük önem taşır.

Vitamin Takviyesi Ne İşe Yarar?

Bazı vitaminler için doğal besinler tüketmek ve bu tüketim miktarını artırmak işe yaramayabilir. Vitamin şurupları ve haplarından yardım alarak kısa sürede ideal seviyeye ulaşabilirsiniz. Genel olarak her vitamin farklı takviye seçeneği ile karşınıza çıkar.

Gıda takviyesi yolu ile bağışıklık sisteminiz için gereken pek çok vitamine kolayca sahip olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesi ile ortaya çıkan enfeksiyon ve gribal hastalıklara karşı takviyelerle koruma sağlayabilirsiniz. Günün yoğun ve yorgun geçtiği anlarda vitamin takviyeleri sayesinde daha dirençli bir hale gelebilirsiniz.

Vitamin İlaçları ve Vitamin Hapları Sağlığa Zararlı Mıdır?

Her kullanıcı düzenli olarak tükettiği vitamin ürünlerinin sağlığa olan fayda ve zararlarını merak eder. Genel olarak yerinde ve doğru şekilde kullanılan tüm vitamin ilacı çeşitleri sağlığınıza katkı sağlamak için hazırlanır. Bu tür ilaçları yanlış ve yoğun bir şekilde kullanmadığınız sürece faydalı bir kullanım elde edebilirsiniz.

En İyi Vitamin Takviyesi Hangisidir?

Vitamin kullanan her insan kendisi için en faydalı ve doğru markaya yönelmeyi ister. Peki en iyi vitamin takviyesi hangisi? Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu değere göre kullanabileceğiniz vitamin takviyesi değişiklik gösterir. Besinler yoluyla alınması mümkün olmayan vitaminler için takviye almak mantıklıdır. Bu durumda uzman desteği alarak vücudunuzda eksik olan pek çok vitamin için en iyi takviye seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Avansas’tan Vitamin Takviyesi Ürünler Satın Alınır Mı?

Bazı dönemlerde sağlıklı ve dengeli bir gelişim elde etmek için vitamin takviyesi ürünlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Geniş ürün içeriği ve çeşidi sunan Avansas sayesinde aradığınız takviyeye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Avansas’ta yer alan farklı takviye ürünleri ve markalar ile size en uygun olanı hızlıca sipariş edebilirsiniz.

Bağışıklık güçlendirici vitamin takviyelerine ev sahipliği yapan Avansas sayesinde ayrıcalıklı bir alışveriş süreci geçirebilirsiniz. Avansas üzerinden aldığınız takviye türü ve markası gibi ayrıntılara bağlı olarak vitamin ürünlerine ödeyeceğiniz ücret, değişiklik gösterebilir. Sizin için doğru takviye seçeneklerine Avansas sayesinde en uygun fiyat avantajı ile sahip olabilirsiniz.